Toz kömürlerin nem oranının düşürülmesinde kömür özelliği ve kimyasal katkıların etkisinin araştırılması
The effect of coal characteristics and chemical additives on decreasing the fine coal moisture content
- Tez No: 410645
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kömürün kalitesini artırmak için kömür hazırlama ve yıkama işlemleri uygulanmaktadır. Bu işlemler sırasında kömür tane boyutu azalmakta ve nem oranı artmaktadır. İşlemler sonrasında kömürün satılabilir hale getirilmesi için susuzlandırma işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Ancak, tane boyutu küçüldükçe susuzlandırma işlemlerinin verimliliği azalmakta ve maliyetleri artmaktadır. Susuzlandırma işlemlerini daha verimli hale getirmek için, kömür yüzeyinde bulunan suyun daha kolay uzaklaşmasını sağlayan reaktifler geliştirilmiştir. Bu reaktifler kömürün yüzey özelliklerini değiştirerek susuzlandırma işlemlerinin verimliliğini arttırmaktadır. Bu çalışmada, reaktiflerle hazırlanan çözeltilerle hava arasındaki yüzey gerilimi ve katı yüzeyiyle yaptığı temas açısı değerleri ölçülmüştür. Deneylerde santrifüj cihazı kullanılarak kömür susuzlandırma deneyleri yapılmış ve farklı reaktiflerin nem oranına etkisi araştırılmıştır. Ocaktan alınan cevher on mm altına kırılmış ve reaktif ilavesi olmadan santrifüje beslenmiştir. Yaş kömürün nem oranı yaklaşık yirmi yediye düşürülmüştür. Deneylerde SDS, CTAB, IGEPAL-630 ve CPC kullanılmıştır. Kullanılan reaktiflerle alınan en iyi sonuç tonda yirmi gram CPC ilavesi ilesiyle alınmış ve nem oranı yaklaşık yüzde yirmi dörde kadar düşürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Increment of coal quality realized by coal preparation processes. During these processes coal particle size decreases and moisture content increases. Moisture content must be reduced by using dewatering techniques before shipping. However, with decreasing particle size, dewatering efficiency also decreases so that increases costs. Dewatering process efficiency can be improved by dewatering aids. In this study, surface tension and contact angle measurements taken to define coal and relationship between reagent. Studies conducted with screen bowl centrifuge and mouisture content results obtanied. Raw coal samples taken and crushed below ten mm after that, samples fed to centrifuge. By using centrifuge without reagents, moisture content decreased to nearly twenty seven percent. Different reagents (SDS, CTAB, IGEPAL-630 and CPC) tested on this study. Best result taken with twenty grams CPC per ton and lowest mouisture content was nearly twenty four percent.