Secure medical administration in hospital
Hastanelerde güvenli tıbbi yönetim sistemi
- Tez No: 410647
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMİH UTKU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Günümüzde ortaya çıkan medikal hatalardan dolayı hasta güvenliği önemli bir değer kazanmıştır. Bu tıbbi hatalar nedeniyle meydana gelen yıllık ölüm oranları trafik kazası, meme kanseri, AIDS gibi başlıca ölüm nedenleri arasında sekizinci sırada yer almaktadır. Hasta güvenliği ve sağlık kalitesinin artması temel hedeftir. JCAHO(Joint Commission on Accreditation of Healthcare Organizations) tüm hastanelerde“beş doğru”metodunun geçerli olması gerektiğini öngörmektedir. Bu metot ile doğru hasta, doğru ilaç, doğru doz, doğru yöntem ve doğru zaman felsefesi uygulanmaktadır. Sağlıkta kalite sürecinde bu metodun düzgün şekilde uygulanması gerekmektedir. Bilişim teknolojisi sağlık alanında daha büyük ve temel rol kazanmaktadır. Hastane içerisinde medikal hataların indirgenmesinde RFID veya NFC teknolojilerini özellikleri nedeniyle tıbbi hataları azaltmak için güvenli bir sistem oluşturmada uygulayabilmekteyiz. Projemiz ile yatışlı bir hastanın, hastane içerisinde geldikten sonra doktor tarafından kontrol edilmesi ve yatış kararı verilmesi ile bu süreçte kullanacağı ilaçların ve uygulanacak sürecin kontrol edileceği bir sistem oluşturulacaktır. Bu sistemin temel amaçlarından bir tanesi ilaç takibinin güvenli bir yapıda takip edilmesi ve sürecin kontrol altında tutulmasıdır. Bu çözüm, yönetimi ve denetimi için arka uç sunuculara, hasta üzerinde takılı ve doktor / hemşire' nin kontrol altında tutulacağı kablosuz etiketler ve mobil tabletlerden oluşan bir sistemdir. Tüm sistem tek merkezden kontrol edilecktir. Projemiz ile, hastane içerisindeki yatışlı hastaların ilaç takip süreçlerine katacağı iyileştirme ile insan sağlığı ve sağlık alanındaki teknolojik çalışmalar konusunda farkındalık yaratılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Patient safety has gained importance after an increase in the number of errors made in healthcare. The number of deaths due to healthcare errors is in the 8th spot, among deaths due to traffic accidents, breast cancer, AIDS etc. The main goal is raising the patient health quality and patient safety. JCAHO (Joint Commission on Accreditation of Healthcare Organizations) recommends the“five right”principles in all hospitals. With this principle the correct patient, the correct medicine, the correct dosage, the correct method at the correct time philosophy is practiced. This principle has to be executed correctly for a good quality healthcare process. After the evaluation of the state of the patient, the needed care and service has to be identified and planned. This is the area where IT is gaining a major role in healthcare. Due to their characteristics RFID and NFC technologies can be used to set up a ubiquitous system to reduce human errors in a hospital. Our project involves the control and monitoring of the medicine and the medication procedure of an inpatient, after being granted the inpatient status by a doctor. One of the main goals of our project is to monitor the security of the medication procedure and control the overall medication process. The solution is a system which is made up of tags placed on inpatients for identification, tags in identification cards of the doctors and nurses for treatment and medication tracking and mobile devices as tools to relay information to the back end servers. It is planned that the tags are used to keep information about the actors of the procedure. The developed system described in our project will improve the monitoring of inpatient's medication and by doing so, it will boost human healthcare, help to improve the technological infrastructure of our university and form a positive step towards our country's economy and development of the software sector.