Katrandağ (Emet-Kütahya) Pb-Zn-Ag cevherleşmesinin jeolojisi ve jeokimyası
Geological and geochemical investigation of Katrandağ (Emet-Kutahya) Pb-Zn-Ag mineralization
  1. Tez No: 410648
  2. Yazar: CEM ÇAKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA OYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışma alanı Menderes Masifi'nin kuzeyinde, Kütahya ilinin Simav ilçesine bağlı Katrandağ Mahallesi'nin çevresinde yer alır. Katrandağ Pb-Zn-Ag cevherleşmesi Eğrigöz Plutonu içerisinde yer alan pluton içi damar ve skarn tipi bir cevherleşmedir. Çalışma alanındaki stratigrafik istif alttan üste doğru Paleozoik yaşlı Metamorfikler, Mesozoyik yaşlı kimyasal tortullar, Miyosen yaşlı Eğrigöz Plutonu, Neojen yaşlı volkano-sedimenter seriler ve Kuvaterner yaşlı Alüvyon şeklindedir. Eğrigöz Plutonu'nun soğuma yaşı U-Th-Pb zirkon analizlerine göre Alt Miyosen'dir. Katrandağ Pb-Zn-Ag cevherleşmesinin konak kayaları sırasıyla Eğrigöz Plütonu, Simav Metamorfiklerine ait şistler ve Balıkbaşı Formasyonuna ait dolomitik kireçtaşıdır. Birbiri ile uyumsuz dokanağa sahip Simav Metamorfiklerine ait Şistler ve Balıkbaşı Formasyonuna ait dolomitik kireçtaşı çalışma alanında Eğrigöz Plütonu üzerinde çatı askısı şeklinde bulunmaktadır. Bu üç farklı birimde, Plüton içinde ince sülfidli damar/ damarcık tipi cevherleşme, şist ve dolomitik kireçtaşından oluşan çatı askısı ile granitoid dokanağında az oranda gelişmiş mineralize skarn kontağı ve bunun üzerinde çatı askısı içerisinde gelişmiş damar tipi cevherleşme gözlenmektedir. Plüton içerisinde ve ince skarn zonunda sülfidli gözlenen mineralizasyonun Pb-Zn-Ag cevherleşmesi açısından fakirken, Simav Metamorfiklerine ait Şistler ve Balıkbaşı Formasyonuna ait dolomitik kireçtaşından oluşan çatı askısı içerinde gelişmiş damar tipi cevherleşmesinde zenginleştiği gözlenmektedir. Katrandağ Pb-Zn-Ag yatağındaki cevherleşmelerde, Mn oksit, pirit, galen, sfalerit, fahlerz grubu (Tetrahedrit-tenantit), hematit, kalkozin-kovellin, serüzit, manyetit ve götit, gang minerali olarak kuvars ve barit belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study area is located in the North of Menderes Massif, around the Katrandağ quarter, which is bound to Simav district of Kütahya. Katrandağ Pb-Zn-Ag mineralization is a vein and skarn type mineralization in Eğrigöz Pluton. The stratigraphic sequence in the study area is bottom-up in the form of Paleozoic aged metamorphic, Mesozoic aged chemical sedimentary, Miocene aged Eğrigöz Pluton, Neogene aged volcano-sedimentary series and quaternary alluviums. According to U-Th-Pb zircon analyses the cooling age of Eğrigöz Pluton is early Miocene. The station rocks of Katrandağ Pb-Zn-Ag mineralization are respectively Eğrigöz Pluton, schist belonging to Simav Metamorphic and dolomitic limestone belonging to Balıkbaşı Formation. Schist belonging to Simav Metamorphic and dolomitic limestone belonging to Balıkbaşı Formation that has incompatible contact with one another are located in form of roof pendant above Eğrigöz Pluton. In these three different units has been observed vein/veinlet type mineralization with thin sulfide in Pluton, slightly occurred mineralized skarn contact in granitoid contact and roof pendant that consists of schist and dolomitic limestone and above this vein type mineralization that occurred in roof pendant. It has been observed that with regards to Pb-Zn-Ag mineralization the mineralization with sulfide rises in vein type mineralization, which occurred in roof pendant that consists of schist belonging to Simav Metamorphic and dolomitic limestone belonging to Balıkbaşı Formation, while the mineralization in Pluton and thin skarn zone decreases. In the mineralizations in Katrandağ Pb-Zn-Ag deposit Mn-oxide, pyrite, galena, sphalerite, fahlerz group (thetrahedrite-tennantite), hematite, chalcosine-covelline, cerrusite, magnetite and goethite have been determined as ore minerals, quartz and barite have been determined as gangue minerals.