Design and implementation of an interactive flat panel display
Etkileşimli ekran tasarımı ve uygulamaları
- Tez No: 410649
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR TAMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Tez, yüksek çözünürlüklü düz panel ekranlı etkileşimli ekranlar, bilgilendirme ekranları veya dijital reklam panoları tasarımını detaylı bir şekilde anlatmaktadır. Öncelikle sistem tasarım aşaması, sonrasında ise anakart tasarımının aşamaları (devre şeması çizimi, baskı devre tasarımı) ve anakart tasarım blokları detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Anakart tasarımından sonra bu anakartın sistem entegrasyonu ve bu sistemin tüm test aşamalarından bahsedilmiştir. Tezde ayrıca, bir pazar standardı olan OPS (Open Pluggable Specification) standardından bahsedilmiştir. Avrupa standartlarına göre elektromanyetik uyumluluk testleri ve ürün güvenliği testleri yapılmış ve bu testlerden bahsedilmiştir. Tezde, düz panel teknolojisine de kısaca yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis will describe full system design of an interactive flat panel display and approval phases in detail. Thesis will explain all the blocks of the interactive flat panel display such as power board, OPS (PC) board and monitor board in detail. Each design steps are explained in the thesis such as schematic design, PCB design (layout), system design and EMC and Safety approvals. EMC (Electromagnetic Compatibility) and Safety concepts and test procedures related with the interactive flat panel display will be mentioned before the mainboard EMC and Safety tests are mentioned. Thesis includes a brief explanation of flat panel display technology and Intel OPS standard as well.