Secure mobile impatient identification in hospital
Hastanede güvenli mobil yatışlı hasta takip sistemi
- Tez No: 410660
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMİH UTKU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Hastaneler, Computer Engineering and Computer Science and Control, Hospitals
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kablosun ağ ve iletişim teknolojileri hastaneler için birçok kablosuz sistem ve çözümlerin geliştirilmesini sağlamıştır. Bu sistemler hastanelerde bütünleşik sistemlerin geliştirilmesi için birlikte çalışacak şekilde planlanmıştır. Buna rağmen kablosuz ağ çözümleri veri transferinde güvenlik açıklarına sebep olmaktadır. Hastanelerde kullanılan bütünleşik sistemler bu sorunu ortadan kaldırmak için geliştirilmiştir. Bu çözümlerin ortak odak noktası hasta güvenliğini ve hastaya uygulanan tedavinin kalitesini artırmaktır. Bu tezde yatışlı hasta ilaç kullanımı yönetimi(İKY) işlemini yönetmek için IMS-Mobile isimli bir yazılım geliştirilmiştir. Geliştirilen İKY mimarisi tamamen bütünleşik olup ekstra güvenlik temelleri sağlamaktadır. Sistem Android tabanlı NFC desteği sağlayan mobil cihazlar ile geliştirilmiştir. NFC noktadan-noktaya, kısa mesafeli, dokumadan çalışan bir kablosuz iletişim teknolojisidir. NFC iletişim protokolleri ve veri değiş-tokuş format standartları ile ISO IEC 14443 standartını içerir ve NFC desteği sunan cihazlar arasında veri iletişimi sağlar. Bu çalışmada asimetrik şifreleme kullanılarak cihaz-sunucu arasında güvenli iletişim altyapısı oluşturulmuştur. Standart MiFare DesFire EV1 yetkilendirme protokolü yeniden yazılmıştır. Yetkilendirme adımları cihazdan sunucuya taşınmıştır. Böylece veri transferi daha güvenli hale getirilmiştir. Mobil uygulama ile birlikte bir hastanın hastaneye girişinden çıkışına kadarki tüm süreçler kontrol altında tutulur. Zaman kontrolleri uygun hastaya doğru tedavinin uygulanması sırasında oluşabilecek problemlerin giderilmesi için eklenmiştir. Sistem performans, maliyet ve güvenlik açısından analiz edilmiştir. Değerlendirmeler geliştirilen sistemin güçlü güvenlik altyapısı sağlarken aynı zamanda etkili ve az maliyetle çalışabildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Wireless networking and communication technologies have created different types of wireless systems and solutions for hospitals. These systems are envisioned to coordinate with each other to provide ubiquitous services to hospital staff. However, wireless network solutions leads to the formation of vulnerability for data transmission. The ubiquitous systems used in hospitals have been developed to eliminate or reduce these problems. The main focus of all these solutions is to increase patient safety and quality of patient care. In this thesis, a software solution called IMS-Mobile is developed to solve inpatient drug administration process (IDAP). The proposed IDAP architecture is a complete ubiquitous system and it supports stronger security primitives. The system was developed with Android based NFC which supported mobile devices. In this study, a secured server-mobile device data exchange with asymmetric encryption was constructed. The standard Mifare DesFire EV1 authentication protocol was rewritten, where the authentication steps are carried out by the server. In this way, data sharing during transmission has become more secure. With a mobile application, the process of inpatient hospital stay has been under control until the patient is discharged from the start. Time controls were added to eliminate the problems of correct patient's medication. The system was analyzed for performance, cost and security. Evaluation shows that the proposed system has stronger security, equal efficiency and at little extra cost, than previous works.