Y-123 tabanlı süper iletken seramiklerin yapısal özelliklerine nano-SnO2 parçacıklarının etkisi
Effect of nano SnO2 particles structural properties of Y-123 based superconducting ceramics
- Tez No: 410661
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL KOCABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada YBCO seramiklere geleneksel katıhal reaksiyon yöntemi ile kalay dioksit nano-parçacıkların eklenmesi ve süperiletkenlik özeliklerine etkileri incelenmiştir. Örneklere katkı oranları (boyutu yüz nanometreden büyüktür) YBa2Cu3O7-y artıyüzde kalay dioksit şeklinde belirlenmiştir. Hazırlanan süperiletken örnekler sırasıyla Sn0, Sn1, Sn2, Sn3 ve Sn4 olarak adlandırılmıştır. Y-123 fazına ait karakteristik pikler, oksijen içerikleri ve örgü parametreleri x-ışını toz kırımın deseni (XRD) sonuçları kullanılarak elde edilmiştir. Örgü parametrelerinin belirlenmesi, oksijen içeriğinin hesaplanması ve karakteristik pikler için PDF-2 veri tabanından yararlanılmıştır. Örneklere ait yüzey morfolojisi, taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılarak alınmıştır. Kritik sıcaklık değerini katkısız örnek için 95 K bulunmuştur. Katkı oranı arttıkça kritik sıcaklık değeri artmıştır fakat daha büyük katkı oranında kritik sıcaklık değeri 4,5 K azalmıştır. Örneklerin yoğunluk ölçümleri ise Arşimet prensibine göre hesaplanmış ve teorik değeriyle karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The effects of tin dioxide nano-particle doping on the superconducting properties of YBCO bulk samples, prepared by conventional solid state reaction method, have been investigated. Doping ratios of superconducting samples (about of tin dioxide nanoparticle size is bigger than one hundred nanometer.) shaped YBa2Cu3O7-yadd percent tin dioxide.Superconducting samples was labeled Sn0,Sn1,Sn2,Sn3 and Sn4 respectively.The characteristic peaks of Y123, oxygen contents and lattice parameters were characterized using X-ray powder diffraction (XRD). Furthermore, analysis of the lattice parameters, the calculation of the oxygen content and for Y123 characteristic peaks are used PDF-2 database. Surface morphology analyses of the samples were carried out using scanning electron microscope (SEM).We have found the critical temperature of 95K pure YBCO. Small tin dioxide contributions increased to Tc values, while we observed decreases 4.5 K around for larger doping levels. The density values of all the samples were calculated with the Archimedes method.