Harran Ovası'nda mısır ekim alanlarında mısır kurdu [(Ostrinia nibulalis Hübner. (Lep.:Pyralidae)]'nun popülasyon gelişimi
Population development of corn borer [(Ostrinia nibulalis Hübner. (Lep.:Pyralidae)] crop maize fields in Harran Plain
- Tez No: 410719
- Danışmanlar: PROF. DR. ABUZER YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada ışık tuzakları ve feromon tuzakları kullanılarak Harran Ovası'nda mısır üretim alanlarında Mısır Kurdu [(Ostrinia nubulalis Hübner. (Lep.:Pyralidae)]'nun popülasyon gelişiminin izlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada ışık ve feromon tuzakları ile popülasyon takibi yapılmıştır. Çalışmada Harran Ovasını temsil edecek üç köyde enaz 20 dekar büyüklüğünde üç tarla seçilmiştir. Seçilen her tarlada ışık tuzağı ve feromon tuzağı ile çalışmalar yürütülmüştür. Bu tuzaklar, ilk ergin görülünceye kadar haftada iki defa, ilk ergin görüldükten sonra ise her hafta aynı gün ve saatlerde olmak üzere haftalık olarak kontrol edilmiştir. İlk zararlı ergini 05.05.2014 tarihinde Koruklu bölgesinde ki ışık tuzağında görülmüş ve sonraki haftalarda diğer tarlalardaki ışık ve feromon tuzaklarında tespit edilmiştir. Zararlının popülasyon yoğunluğu mayıs ayı ortalarında en yüksek seviyeye ulaşmış, ay sonuna doğru azalmaya başlamış ve haziran ayından 18 Eylül tarihine kadar çok düşük yoğunluk göstermiştir. Elde edilen çalışma sonuçlarına göre zararlının Harran Ovasında iki döl verdiği kanısına varılmıştır. İkinci yıl zararlı çıkış tarihinin tespiti için devam edilem çalışmada ise 12.05.2015 tarihinde görülmüştür. Harran Ovasında zararlı ile bulaşık bitki sayısı % 5'in altında olduğundan ekonomik zarar seviyesine ulaşmadığı ve çalışma bölgelerinde tali zararlı olduğu, bu yüzden zararlı ile mücadeleye gerek olmadığı, çalışmadan elde edilen diğer bir sonuçtur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is intended to determine the adult population development of European Corn borer [(Ostrinia nubulalis Hübner. (Lep.:Pyralidae)] with light traps and sexual pheromone traps in maize fields in Harran Plain to achieve the goal of this study. İn this study we monitored of population with light and pheremone traps. Studies were selected representing the Harran plain in three field in three villages, 20 decare and over. Studies has started to selected in each production area with 1 light trap and 1 pheromone traps. The traps were controled twice a week until the first adult seen, but after the first adult seen controlled once a week. The number of adult Mediterranean Corn Borer recorded. The first adult seen in 06.05.2014 in light traps, in Koruklu and after week seen the other fields. Ostrinia's adults were detected in the traps were recorded weekly. It is estimated that gave two generations in our region. İn the second season studies approximately were obtained similar results (first adult seen 12.05.2015 in light trap) and the study was terminated on 22 May 2015. Having been in studies viewed, harmfuls don't reach levels of economic damage and it was secondary pests in the work area therefore it was determined that there was no need to pest control.