Farklı yarasa gübresi uygulama yöntemlerinin atdişi mısırın (zea maysL. indentata) verim ve verim unsurlarına etkisi
Effect of bat guano application methods on yield and yield components of dent corn (Zea mays L. indentata)
- Tez No: 745558
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜLGÜN ÖKTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada farklı yarasa gübresi uygulama metotlarının iki at dişi hibrit mısır çeşidinde verim ve verim unsurlarına etkisi belirlenmiştir. Deneme Harran Ovası koşullarında 2020 yetiştirme sezonunda yürütülmüştür. Denemede SY Atomic mısır ve Pioneer PR32T83 mısır çeşitlerine 6 farklı şekilde yarasa gübresi (YG) verilmiştir. Deneme bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Deneme konuları kontrol, toprak sıvı YG (1 lt/da), toprak katı YG (50 kg/da), yaprak YG (3 kez 500cc/da), toprak katı YG (50 kg/da) + yaprak YG (3 kez 500 cc/da), topraktan sıvı YG (1 lt/da) + yaprak sıvı YG (3 kez 500 cc/da) olarak belirlenmiştir. Denemede ana parselleri çeşitler, alt parselleri ise yarasa gübresi uygulama metotları oluşturmuştur. Deneme Haziran ayının son haftasında ekilmiştir. Ekimle birlikte saf olarak 8 kg/da azot ve fosfor, üst gübrelemede ise 16 kg/da N (üre) gelecek şekilde azot verilmiştir. Parseller 5 m uzunluğunda, 4'er sıralı olarak ekilmiştir. Sıra arası 70 cm, sıra üzeri 20 cm olacak şekilde 7-8 cm derinliğe ekim yapılmıştır. Elde edilen verilerde JUMP istatistik program kullanılarak, varyans analizi yapılmış, ortalamalar arasındaki farklılık ise Duncan testine göre karşılaştırılmıştır. Tüm yarasa gübresi uygulamalarından bitki boyu, ilk koçan yüksekliği, sap kalınlığı, koçan çapı ve tanede nem oranı hariç diğer özellikler bakımından istatistiki olarak önemli farklılıklar tespit edilmiştir. En yüksek koçanda tane ağırlığı değeri çeşit*uygulama da SY Atomic çeşidinde topraktan toz+ yapraktan sıvı (265.70 g/koçan) elde edilmiştir. Koçanda tane sayısında uygulama ortalamalarında en yüksek Topraktan toz+ Yapraktan sıvı (692.58 adet/koçan) olarak elde edilmiştir. Ayrıca, bin tane ağırlığı bakımından en yüksek değer Çeşit* Uygulama (SY Atomic çeşidinde yaprak sıvı YG 454.27 g) uygulamasından bulunmuştur. .En yüksek tane verimi ise yarasa gübresinin topraktan toz uygulaması (1588.59 A kg/da) ve topraktan sıvı yarasa gübresi+ yapraktan sıvı yarasa gübresinden (1586.15 A kg/da) elde edilmiştir. Bu veriler neticesinde ekonomik getiriye göre en yüksek tane verimi (1586.15 A kg/da) ile dekara 3.917.96 TL kar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different bat manure application methods on yield and yield components of two hybrid corn varieties were determined. The experiment was carried out under Harran Plain conditions in the 2020 growing season. Bat guano (BG) was given to SY Atomic corn and Pioneer PR32T83 corn varieties in 6 different ways in the experiment. The experiment was set up in a divided plot design with 3 replications. Trial subjects were control, liquid bat guano to soil (1 lt/da), solid BG to soil (50 kg/da), liqid BG to leaves (3 times 500cc/da), solid BG to soil (50 kg/da) +liqid BG to leaves (3 times 500 cc/da), liquid BG to soil (1 lt/da) + liquid BG to leaves (3 times 500 cc/da). In the experiment, the main plots were varities and the sub-plots were bat fertilizer application methods. The experiment was planted in the last week of June. With sowing, nitrogen and phosphorus were given as pure 8 kg/da and 16 kg/da N (urea) was given in the top fertilization. The plots were planted in 5 m lengths and in 4 rows. Sowing was done at a depth of 2-4 cm, with 70 cm between rows and 20 cm on rows. Using the JUMP statistical program, analysis of variance was performed on the obtained data, and the difference between the means was compared according to the Duncan test. In all bat fertilizer applications were found as statististically differenceses in terms of yield and yield componenets except plant height, first ear height, stem diameter, ear diameter and moisture content in the grain. The highest grain yield was obtained from the solid BG to soil (1588.59 A kg/da) and liquid BG to soil + liquid BG to leaves (1586.15 A kg/da). In other applications, the yield of bat fertilizer from the soil (1557.66 kg/da), liquid from the leaves (1436.63 kg/da), powdered soil + leaf liquid (1397.40 kg/da), and control (1203 kg/da) were obtained. The highest grain weight on the ear values were obtained from variety*application (SY Atomic and solid BG to soil and liqiud BG to leaves as 265.70 g/ear). In addition the highest 1000 kernel weight value was found in variety * application (SY Atomic and liquid BG to leaves, 454.27 g ). As a result of these data, a profit of 3.917.96 TL per decare was obtained with the highest grain yield (1586.15 A) according to the economic return