Harran Ovası'nda mısır ekim alanlarında mısır koçan kurdu [(Sesamia nonagrioides Lefebvre) (Lepidoptera:Noctuidae)]'nun popülasyon gelişimi
Population development of Mediterranean corn borer [(Sesamia nonagrioides Lefebvre) (Lepidoptera:Noctuidae)] in Harran Plain
  1. Tez No: 410718
  2. Yazar: EBUBEKİR DAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABUZER YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, 2014-2015 yıllarında, Mısır koçan kurdu (Sesamia nonagrioides Lefebvre, (Lepidoptera: Noctuidae)'nun Harran Ovası'ndaki popülasyon seyrinin ve yoğunluğunun tespiti amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Harran Ovası'nda ana ürün buğday ve ikinci ürün mısır üretimi yapılan ve Ova'yı temsil edecek şekilde seçilen Akören, Karaali ve Yardımcı köylerinde yürütülmüştür. Belirlenen bu tarlalara feromon ve ışık tuzakları yerleştirilmiştir. Tuzaklar, ilk ergin uçuşu tespit edilinceye kadar 3-4 günde bir, daha sonra haftalık olarak kontrol edilmiştir. Tuzaklardaki verilere göre her iki yıl da ilk ergin uçuşunun Nisan ayının ikinci yarısında gerçekleştiği belirlenmiştir. Sesamia nonagrioides'in en yüksek ergin popülasyon yoğunluğu buğday tarlasında, Mayıs ve Haziran aylarında gerçekleşmiştir. Zararlının erginlerinin Harran Ovası'nda Nisan ayının ortalarından Ekim ayının sonuna kadar uçtuğu, dolayısıyla doğada 6-7 ay aktif olarak bulunduğu belirlenmiştir. Çalışma neticesinde, zararlının Harran Ovası'nda 2-3 döl verebileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the population development and abundance of Mediterranean Corn Borer (Sesamia nonagrioides Lefebvre, Lepidoptera: Noctuidae) in Harran Plain in 2014-2015. The study was performed in main-crop wheat and second-crop corn in Akören, Karaali and Yardımcı villages where representative Harran Plain. The sexual pheromone traps and light traps were used to determine the population of the pest. The traps were checked each 3-4 day suntil detected the first adult flight of Mediterranean Corn Borer. After detected the first adult flight, the traps were controlled weekly to determinet he population development of the pest. As a result of the study, the first adult flight was detected during the second half of April in both years. The maximum population abun dance of Sesamia nonagrioides was determined in May and June in wheat fields. The pest remained active throughout 6-7 months in the nature from the second half of April to the end of October in Harran Plain. As a result of this study, based on Sesamia nonagrioides population development, it is considered that the pest could complete 2-3 generations annually in Harran Plain.