Mikoriza, magnezyum klorür ve fosfor uygulamalarının buğday bitkisinin gelişimi ve beslenmesi üzerine etkisi
Effect of mycorrhizae, magnesium cholirde and phosphorus applications on growth and nutrition of wheat plant
- Tez No: 410725
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Harran serisi toprağında yetiştirilen buğday bitkisine farklı dozlarda magnezyum klorür ve fosfor ilavesi ve mikoriza aşılaması yapılmıştır. Sera koşullarında yürütülen bu çalışmada, bitki gelişimi ve fosfor alımını belirlemek amaçlanmıştır. Magnezyum klorür 0, 2.5 ve 5 kg Mg da-1olacak şekilde üç dozda, fosfor ise 0, 3, 6 ve 9 kg da-1 P2O5 dozlarında (P0, P3, P6 veP9) uygulanmıştır. Buğday çeşidi olarak Fırat-93, mikoriza aşılamasında ise Glomus mossea kullanılmıştır. Çalışma, tesadüfi bölünen parseller deneme deseninde 3 tekerürlü olarak kurulmuştur. Çalışma sonucunda, mikoriza ve MgCl2 uygulamalarının bitki üst aksam ağırlığı ve fosfor içeriği üzerine etkisinin istatistiksel açıdan önemsiz olduğu saptanmıştır. P0, P3, P6 ve P9 uygulanan bitkilerin üst aksam ağırlığı ve fosfor içerikleri değerlendirildiğinde sonucun istatistiksel açıdan % 1 düzeyinde önemli olduğu saptanmıştır. Mikoriza, P ve MgCl2'nin birlikte uygulandığı bitkilerde ise üst aksam ağırlığı ve fosfor içeriği değerlerinin istatistiksel açıdan önemsiz olduğu görülmüştür. Çalışmada en yüksek üst aksam ağırlığı 24.73 g/7 bitki olarak mikoriza aşılanmış P6 uygulamasında belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Different doses of MgCl2 and phosphorus and mycorrhizae inoculation were applied to a soil which is Harran soil series under wheat cultivation. In this study which was performed in greenhouse were aimed to determine plant growth and phosphorus uptake. Doses for MgCl2 were applied 0, 2.5 and 5.0 kg da-1 as three doses and P2O5 were applied 0, 3, 6, and 9 kg da-1as four doses. Firat-93 was used as wheat cultivar and Glomus mossea as mycorrhiza. The experiment was performed as randomized split plot design as triplicates. At the end of study, applications of MgCl2 and mycorhizae were determined as statistically insignificant effect on the aerial part of plant and P uptake. When were evaluated the aerial part of plant weight and P contents of P0, P3, P6 ve P9 applied plants, results were determined as statistically significant as % 1 significance. Mycorrhizae, P and MgCl2 which were applied altogether on plants were determined as statistically insignificant on plant aerial part and P content. The highest amount of aerial plant parts weight was determined as 24.73 g/7plant with application of mycorrhizae and P6.