Kireçli bir toprağın fosfor yarayışlılığına mikorriza ve Bacillus sp 189 aşılanması ile kükürt uygulamalarının etkisi
Effect of the applications mycorrhizal and bacterial (Bacillus sp 189) inoculation and sulfur on phosphorus usefulness of a calcareous soil
  1. Tez No: 380845
  2. Yazar: MUSTAFA KARTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİK UYANÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Sera koşullarında yürütülen çalışmanın amacı, mikoriza ve fosfor çözebilen Bakteri (Bacillus 189) aşılaması ila 0 ,10 ,20 ,30 ve 40 kg/da elementer kükürt ilavesinin toprakta fosfor yarayışlığı ve mısır bitkisinin kök ve toprak üstü aksamında yaş ve kuru ağırlık makro ve mikro besin elementi alımı ve infekte olma yüzdesi belirlemektir.Araştırma, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü sera ve laboratuvarlarında yürütülmüştür. Tesadüf parselleri desenine göre üç tekerrürlü olarak planıp ve yürütülen çalışmada, fosforca fakir fakat kireççe zengin olan bir toprak kullanılmıştır. Deneme sonunda elde edilen sonuçlara göre, mikrobiyal aşılama (Mikorriza ve Bacillus 189)kontrol saksılarına göre, test bitkisinin kuru ve yaş ağırlığını artırmıştır.30 kg /da elementel kükürt uygulaması bitkinin kuru ve yaş ağırlığını artırmada daha etkili olmuştur. Bakteri ve elmentel kükürtün birlikte uygulamaları bitki ağırlıkları üzerine istatistikî olrak önemsiz etkiye sahip olmuştur.Mikrobiyal aşılama, bitkinin azot, potasyum, demir ve bakır kapsamına etkisi önemli olurken fosfor, kalsiyum, mağnezyum, mangan ve çinko üzerine etkisi önemsiz bulunmuştur. Öte yandan bitkide en yüksek fosfor kapsamı 40 kg /da elementel kükürdün uygulandığı saksılardan elde edilmiştir. Mikrobiyal gübre kullanımı, toprak pH ve tuzluluğuna önemsiz etkiye sahip olurken, elementel kükürt uygulması toprağın tuzluluğunu ve fosfor yarayışlılığını artırmıştır. Toprakta mikro element kapsamında önemli değişiklik olmazken toprakta sülfat konsantrasyonu kükürt dozları ile artmıştır. Topraktaki mikorrizal spor sayısı ve mikorrizal infeksiyon kapsamı uygulamalara göre farklılık göstermiştir
Özet (Çeviri)
The aim of this study conducted under greenhouse conditions was to determine the effect of bacterial (Bacillus 189) inoculation capable of dissolving mycorrhiza and phosphorus, and of the addition of elemental sulfur of 0, 10, 20, 30 and 40 kg per decare on the usefulness of soil phosphorus, wet and dry weight, intake of macro- and micro nutrient elements and percentage of infection in the root and above-ground parts of maize plant.A soil poor in phosphor but rich in lime was used in this study that had been carried out and planned according to a randomized complete block design with three replications.According to the experiment results, the microbial inoculation (mycorrhizae and Bacillus 189) led to an increase in the dry and wet weight of the test plants when compared with potted plants. Application of elemental sulfur of 30 kg per decare was more effective in increasing the dry and wet weight of plant. Combined application of bacteria and elemental sulfur had statistically non-significant effect on the weight of plant.While microbial inoculation had significant effect on contents of nitrogen, potassium, iron and copper in plant; it had no significant effect on those of phosphorus, calcium, magnesium, manganese and zinc in plant.Besides, maximum phosphorus content in plant was obtained from potted plants applied the elemental sulfur of 40 kg per decare.While the use of microbial fertilizer had no significant effect on soil pH and salinity; elemental sulfur application caused an increase in the soil salinity and the usefulness of soil phosphorus.As the content of micro-elements showed no significant change in soil, sulfate concentration in the soil increased with sulfur doses.Number of mycorrhizal spores in soil and mycorrhizal infection varied depending on the application.