Khapra böceği (Trogoderma granarium Everts) (Coleoptera:Dermestidae)'nin depolanmış mısırdaki farklı nem ve sıcaklık koşullarındaki zararı
The damage of the the khapra beetle on the maiz at the different humidity and temperature
- Tez No: 410726
- Danışmanlar: PROF. DR. ABUZER YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Bu çalışma Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Anabilim Dalında oda koşulları ve kontrollü koşullarda Khapra böceği [(Trogoderma granarium Everts) (Coleoptera: Dermestidae)]'nin mısırdaki zararını tespit etmek için yapılmıştır. Çalışmada elde edilen sonuçlara göre Khapra böceği'nin olgun larvalarının oda koşullarında mısırda 7. günde ortalama %12 yenik tane, %0.33 ağırlık kaybı, %8 çimlenme kaybına; 14. günde %17 yenik tane, %0.4 ağırlık kaybı, %17 çimlenme kaybına,21. günde ortalama %25 yenik tane, %0.8 ağırlık kaybı, %27 çimlenme kaybına, 28. günde %27 yenik tane, %0.7 ağırlık kaybı, %23.2 çimlenme kaybına ve 35. günde ortalama %28 yenik tane, %1.3 ağırlık kaybı, %24 çimlenme kaybına neden olduğu tespit edilmiştir. Khapra böceği'nin olgun larvalarının kontrollü koşullarda mısırda 7. günde ortalama %12 yenik tane, %0.23 ağırlık kaybı, %10 çimlenme kaybına; 14. günde %19 yenik tane, %0.5 ağırlık kaybı, %16.4 çimlenme kaybına; 21. günde %16 yenik tane, %0.6 ağırlık kaybı, %15.2 çimlenme kaybına; 28. günde %19.2 yenik tane, %0.43 ağırlık kaybı, %17 çimlenme kaybına; 35. günde %19 yenik tane, %0.8 ağırlık kaybı, %15.2 çimlenme kaybına neden olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmada Khapra böceği'nin mısır tohumlarında çimlenme yüzdelerinde ölçülen diğer parametrelere oranla daha fazla zarar verdiği ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in laboratory and growth room in department plant protection depertmant, Faculty of Agriculture of Harran University to determine the entomological damage. According to the results obtained in this study, the mature larvae of Khapra insect [(Trogoderma. granarium Everts) (Coleoptera: Dermestidae)] in maize. Khapra insect was found to cause 8% loss of germination, 0.33% loss of weight, 12% average eaten grain on 7th; 17% loss of germination, 0.4% loss of weight, 17% average eaten grain on 14 th; 27% loss of germination, 0.8% loss of weight, 25% average eaten grain on 21 th; 23.2% loss of germination, 0.7% loss of weight, 27% average eaten grain on 28 th and 24% loss of germination, 1.3% loss of weight, 28% average eaten grain on 35 th. The mature larvae of Khapra insect under growth room conditions in maize, was found to cause 10% loss of germination, 0.23% loss of weight, 12% average eaten grain on 7 th; 16.4% loss of germination, 0.5% loss of weight, 19% average eaten grain on 14th; 15.2% loss of germination, 0.6% loss of weight, 16% average eaten grain on 21. day; 17% loss of germination, 0.43% loss of weight, 19.2% average eaten grain on 28 th and 15.2% loss of germination, 0.8% loss of weight, 19% average eaten grain on 35 th. This study revealed that Khapra insect and more damaging effect on the germination percentage of maize seeds than those of ather paramentens measured.