Benzofuran içeren polimerlerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of benzofurane containing polymers
  1. Tez No: 410727
  2. Yazar: ESRA BARIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DEĞİRMENCİ, DOÇ. DR. CUMHUR KIRILMIŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez çalışmasında, iki yeni metakrilamit monomeri sentezlendi. Bunlardan birincisi N-(2-asetil-benzofuran-3-il)metakrilamit (NABM) monomeri ve ikincisi N-[2-(4-brombenzoil)-benzofuran-3-il]-2-metakrilamit (NBBM)'dir. Elde edilen monomerler 70 oC'de, çözelti ortamında ve azobisizobutironitril (AIBN) başlatıcısı kullanılarak serbest radikal polimerizasyonu ile polimerleştirildi. NABM monomerinin homopolimeri ve metil metakrilat (MMA), stiren (ST) ile kopolimerleri hazırlandı. NABM'nin homopolimeri ve MMA, ST ile kopolimerleri 1,4-dioksan çözeltisinde, 70oC'de %1 oranında AIBN başlatıcısı kullanılarak, %15'in altındaki dönüşümlerle sentezlendi. poli(NABM-ko-MMA) ve poli(NABM-ko-ST)'in farklı oranlarda beş örneği hazırlandı. NBBM monomerinin homopolimeri ve metil metakrilat (MMA), stiren (ST) ile kopolimerleri hazırlandı. NBBM'nin homopolimeri ve MMA, ST ile kopolimerleri 1,4-dioksan:tetrahidrofuran (3:2) çözeltisinde, 70 oC'de %1 oranında AIBN başlatıcısı kullanılarak, %15'in altındaki dönüşümlerle sentezlendi. poli(NBBM-ko-MMA) ve poli(NBBM-ko-ST)'in farklı oranlarda beş örneği hazırlandı. Monomer ve polimerlerin karakterizasyonları FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR spektroskopik metotları ile gerçekleştirildi. Kopolimerlerin molekül ağırlıkları jel geçirgenlik kromotografisi (GPC) ile belirlendi. Monomer ve polimerlerin termal özellikleri termogravimetrik analiz (TGA) ve diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC) cihazları kullanılarak yapıldı. Kopolimerizasyon çalışmalarının tamamında kopolimer bileşimleri 1H-NMR sonuçlarına göre belirlendi. Kopolimer sistemleri için monomer reaktivite oranları Fineman-Ross (FR) ve Kelen-Tudos (KT) metoduyla belirlendi. ANAHTAR KELİMELER: Benzofuran, N-sübstitüe metakrilamit monomeri, Monomer Reaktivite Oranı, Karakterizasyon
Özet (Çeviri)
In this research, two new methacrylamide monomers were synthesized. One of them was N-(2-acetyl-benzofuran-3-yl) methacrylamide (NABM) and the other one was N-[2-(4-bromo-benzoyl)-benzofuran-3-yl]-2-methacrylamide (NBBM) monomer. The monomers obtained were polymerized with free radical polymerization at 70 oC, in solution and using azobisisobutyronitrile (AIBN) initatior. NABM homopolymer and its copolymers with methyl methacrylate (MMA), Styren (St) were prepared. The synthesis of homopolymer of NABM and its copolymers with MMA, ST were carried out in 1,4-dioxane solvent at 70 oC using 1% AIBN as an initiator with the conversions below of 15%. Five sample of poly(NABM-co-St) and poly(NABM-co-MMA) with different ratio were prepared. NBBM homopolymer and its copolymers with methyl methacrylate (MMA), Styren (St) were prepared. The synthesis of homopolymer of NABM and its copolymers with MMA, ST were carried out in 1,4-dioxane:tetrahydrofuran (3:2) solvent at 70 oC using 1% AIBN as an initiator with the conversions below of 15%. Five sample of poly(NBBM-co-St) and poly(NBBM-co-MMA) with different ratio were prepared. Characterizations of monomers and polymers were performed by FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR spectroscopic methods. Molecular weights of copolymers were determined with gel permeation chromatography (GPC). Thermal characterizations of polymers were performed using thermal gravimetric analysis (TGA) and differential scanning calorimetry (DSC). The copolymer compositions in all of copolymerizations were determined according to 1H-NMR results. Monomer reactivity ratios for copolymerization systems were determined by linear methods of Fineman-Ross (FR) and Kelen-Tudos (KT). KEY WORDS: Benzofurane, N-substituted methacrylamide monomer, Monomer reactivity ratio, Characterization