Phillyrea latifolia, Cistus creticus ve Arbutus andrachne türlerinin kimyasal içeriğinin ve fenolik ekstraktiflerinin incelenmesi
Investigation of chemical composition and phenolic extractives Phillyrea latifolia, Cistus creticus and Arbutus andrachne species
  1. Tez No: 410777
  2. Yazar: ABDULLAH CANIYILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİM YAŞAR, YRD. DOÇ. DR. YASİN KARATEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada Phillyrea latifolia, Cistus creticus ve Arbutus andrachne bitkilerinden alınan örneklerde, kimyasal bileşim ve fenolik ekstraktifler ortaya çıkarılarak, söz konusu bitkilerin orman endüstrisinde ve antioksidan üretiminde hammadde olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Phillyrea latifolia, Cistus creticus ve Arbutus andrachne bitkilerine ait örneklerde holoselüloz, selüloz, α-selüloz, lignin, kül miktarları, etanol siklohekzan, soğuk su, sıcak su ve %1 NaOH çözünürlükleri sırasıyla %72.59-76.64, %51.53-54.68, %41.86-44.41, %20.88-24.27, %1.54-2.52, %2.13-2.74, %9.64-12, %10.54-12.22 ve %24.61-28.81 aralığında belirlenmiştir. Yapılan HPLC analizleri sonucunda her üç bitkide de etken fenolik madde olarak kateşin (0.33-0.89 mg/g) tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, ağaç türleriyle karşılaştırılabilir düzeyde olup, söz konusu maki türlerinin orman ürünleri endüstrisine ait ilgili proseslerde ve ticari antioksidan üretiminde kullanılabileceklerine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the samples from Phillyrea latifolia, Cistus creticus and Arbutus andrachne subjected to analysis of chemical composition and phenolic extractives. Therefore, usage of mentioned plants as raw material in the forest industry and production of antioxidant was examined. Holocellulose content of the plant samples varied between 72.59-76.64%, cellulose content between 51.53-54.68%, α-cellulose content between 41.86-44.41%, lignin content between 20.88-24.27%, ash content between 1.54-2.52%, ethanol cyclohexane solubility between 2.13-2.74%, cold water solubility between 9.64-12%, hot water solubility between 10.54-12.22% and 1% NaOH solubility between 24.61-28.81%, respectively. However cathecin (0.33-0.89 mg/g) was found as dominant phenolic substance in the plant samples after HPLC analysis. Results showed that chemical properties of studied plants comparable to wood species and mentioned maquis plants might be appropriate for some industrial processes of forest products and commercial production of antioxidant.