Bazı bitki ekstraktlarının eldesi, mikrokapsülasyonu ve pamuklu kumaşa aplikasyonu
Obtain of some plant extracts, microencapsulation and application to cotton fabric
  1. Tez No: 410823
  2. Yazar: HÜLYA KESİCİ GÜLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SENNUR ALAY AKSOY, YRD. DOÇ. DR. İLHAMİ EMRAH DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, kekik, lavanta ve adaçayı bitkilerinden hidrodestilasyon yöntemi ile uçucu yağ eldesi ve kompleks koaservasyon metodu ile jelatin/sodyum alginat duvar içerisine mikrokapsülasyonu amaçlanmıştır. Çalışma iki temel hedefe odaklanmıştır. İlk olarak kekik, lavanta ve adaçayı bitkilerinden uçucu yağ edilmiş ve bu uçucu yağların antibakteriyel aktiviteleri araştırılmıştır. Elde edilen uçucu yağların kimyasal bileşenlerini belirlemek amacıyla GC-MS analizi gerçekleştirilmiş, daha sonra ise disk difüzyon yöntemi kullanılarak antibakteriyel aktiviteleri tespit edilmiştir. Çalışma kapsamında ikinci önemli hedef ise elde edilen antibakteriyel özellikli uçucu yağların tekstil materyallerine uygulanabilir mikrokapsül formuna dönüştürülmesidir. Üretilen mikrokapsüllerin SEM ve optik mikroskop ile morfolojik özellikleri, FT-IR ile kimyasal yapısı ve disk difüzyon yöntemi ile de antibakteriyel aktivitesi araştırılmıştır. Çalışma sonucunda, uçucu yağların önemli bileşenleri kekik uçucu yağı için carvacrol (%75,10) olarak, lavanta uçucu yağı için linalool (%41,90) ve linalyl acetate (%25,79) olarak, adaçayı uçucu yağı için ise α-Thujone (%23,59), camphor (%20,62) ve 1,8-Cineol (%16,62) olarak belirlenmiştir. Antibakteriyel aktivite testi sonucunda elde edilen uçucu yağların yeterli düzeyde antibakteriyel aktiviteye sahip oldukları tespit edilmiştir. Üretilen mikrokapsüllerin SEM ve optik mikroskop görüntüleri incelendiğinde genel olarak mikrokapsüllerin pürüzsüz yüzeye, küresel morfolojiye ve homojen parçacık boyut dağılımına sahip olduğu tespit edilmiştir. FT-IR analizleri sonucunda çekirdek madde ve duvar materyellerinin mikrokapsül yapısında varlığı tespit edilmiştir. Mikrokapsüllerin antibakteriyel aktivite testinde belirli bir aktiviteye sahip olduğu ancak literatüre göre yetersiz olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to obtain essential oils of thyme, lavandula and sage plants by hydrodestilation and to microencapsulate into gelatin/sodium alginate wall by complex coacervation method. The study has been focused on two main aims. Firstly, essential oils of thyme, lavandula and sage plants were gathered and antibacterial activities of these essential oils were investigated. Chemical composition of essential oils was determined by GC-MS and then antibacterial activities were tested by disk diffusion method. The second aim of the study is to convert of essential oils having antibacterial activities, microcapsule form for applying to textile materials. Produced microcapsules was investigated for their morphology by SEM and optical microscope, for chemical structure by FT-IR and for antibacterial activity by disk diffusion method. As the results, the dominant compounds of essential oil was carvacrol (75.10%) for thyme, linalool (41.90%) and linalyl acetate (25.79%) for lavandula and α-Thujone (23.59%), camphor (20.62%) and 1,8-Cineol (16.62%) for sage. In the end of antibacterial activity tests, it was seen that essential oils had enough amount of antibacterial activities. By the investigations of SEM and optical microscope images of microcapsules, it was determined that microcapsules had generally smooth surface, spherical shape and uniform particle size. FTIR analyses results shows that core materials and wall materials were in the structure of microcapsules. It was seen in the antibacterial activity tests of microcapsules that microcapsules had antibacterial activity however, it was inadequate compared to literatures.