Vibrosismik yönteminde gürültü testleri
Noise test of vibroseismic
- Tez No: 410824
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VELİ KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez çalışmasında arazide yapılan gürültü testleriyle yeraltından en sağlıklı bilginin alınabilmesi için uygun sinyalin hangi frekans aralığında olduğunu belirlemek için arazide test atışları yapılır. Bunun için arazide ya dinamit ya da vibro kullanılır. Biz burada vibro ile yapılan atışlardan alınan bilgilerden faydalanarak uygun silkeleme sinyalinin seçimi anlatılacaktır. Yapılacak arazi çalışmalarında uygun sinyal seçimi için doğrusal ve doğrusal olmayan 19 tane atış gerçekleştirildi. Bu atışların sonuçlarının değerlendirilmesi sonucunda 8-72 Hz., frekans bandında 8 sn., doğrusal olmayan atışından veri kalitesi yüksek olan data alınmıştır. Bu 8-72 Hz., Bandındaki atışın yere gönderilme süresini artırarak sismik kalitenin olumlu yönde değişip değişmediği de test edilmiştir. Bu testin sonucunda yere gönderilen 8 sn.,' lik sinyalin çalışılacak saha için hem ekonomik hem de en kaliteli veri olduğuna karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to map subsurface structures, a seismic sweep signal is transmitted to the surface of the earth through the underlying media. The selection of the frequency of the sweep signal is the key of the methodology. In this project, we have determined the most appropriate sweep signal choice for vibro-seismic procedure. 19-shots are performed to choose suitable linear and nonlinear signals. The evaluation of the results of these shots has 8-72 Hz., frequency bant. By using nonlinear signals, higher data quality has obtained. The seismic quality of 8-72 Hz., nonlinear shot was tested increasing the time required to deliver on the ground, either it changed in a positive direction. As a result, 8-72 Hz., nonlinear 8 sn.,, sweep signal was selected since its economy and highest quality.