Limon kabuğu ve nane ekstraktlarının salata sebzelerinde bulunabilen bazı bakteriler üzerine antimikrobiyal etkisinin araştırılması
Investigation of antimicrobial effects of lemon peel and mint extracts on some bacterials on salad vegetables
  1. Tez No: 649135
  2. Yazar: SÜMEYRA AKALIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN İRKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Salata sebzeleri, insan sağlığı için gerekli olan vitamin, mineral ve lif açısından zengin bir besin grubudur. Ancak sağlık yararlarına rağmen bazı gıda kaynaklı salgınlar bu besinlerin tüketimi ile ilişkilendirilmektedir. Doğru dezenfeksiyon işlemleri besinleri tüketim için mikrobiyolojik açıdan daha güvenilir hale getirmektedir. Bu çalışma; limon kabuğu ve nane ekstraktları ile sirkenin salata sebzelerinde bulunabilen bazı bakteriler üzerine antimikrobiyal etkinliğini değerlendirmek amacıyla planlanıp yürütülmüştür. Sebze örnekleri üzerinde antimikrobiyal etkinliğin belirlenmesi için kullanılan limon kabuğu ve nane ekstraktları, araştırmacı tarafından Soxhlet ekstraksiyon yöntemi ile elde edilmiştir. Limon kabuğu ve nane uçucu yağlarının eldesi için Klevenger su destilasyonu yöntemi kullanılmıştır. Yıkama suyu olarak kullanılan sirke ve ekstraktlar için uygulama dozu 50 ml/L, uçucu yağlar için 2 ml/L'dir. Yıkama sularının uygulama süresi ise 10 dakika olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Salad vegetables are a group of nutrients that rich in vitamins, minerals and fiber which are essential for human health. However, despite health benefits, some food-borne outbreaks are associated with the consumption of these foods. Accurate disinfection processes make nutrients safer microbiologically for consumption. This study has planned and conducted to evaluate the antimicrobial effectiveness of lemon peel and mint extracts and vinegar on some bacteria which can be found in salad vegetables. Lemon peel and mint extracts used for the disinfection process of vegetable samples have obtained by the researcher by the Soxhlet extraction method. Clevenger water distillation method has used to obtain lemon peel and mint essential oils. The application dose of vinegar and extracts which used for disinfection of examples of the study is 50 ml/L, and for essential oils is 2 ml/L. The application time of disinfectants has determined as 10 minutes.