Isparta'da yöresel tarihi yapılarda kullanılan malzemelerin tespiti ve malzemeler üzerinde yapılan tahribatsız deneyler
Identification of materials and non-destructive tests performed on materials used at local historical buildings in Isparta
  1. Tez No: 410841
  2. Yazar: NURSEL AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜMİN FİLİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
İnsanoğlu tarih boyunca egemen olduğu topraklar üzerine şehirler, köprüler, yollar, barajlar inşa etmiştir. Bu yapılar bir ülkenin kültürel zenginliğini simgeleyen en önemli özelliklerindendir. Günümüze kadar ulaşan pek çok tarihi yapı ait olduğu dönemin özelliklerini ortaya koyarak geçmişe ışık tutmaktadır. Dolayısıyla tarihi belge niteliğine sahip olan bu yapıları koruyarak gelecek nesillere ulaştırmak en önemli görevlerimizden birisidir. Bu çalışmada, herhangi bir koruma uygulamasından önce tarihi yapıların mevcut durumlarının incelenmesi gerekmektedir. Bu incelemeler kapsamında, yapının inşasında kullanılan yapı malzemelerinin özellik ve bileşimlerinin bilimsel olarak analiz edilmesi önemli konulardan biridir. Özgün malzemelerle uyumlu yeni malzemelerin belirlenebilmesi için bu araştırmaların önemi büyüktür. Bu kapsamda, bu araştırmanın amacı, tarihi yapılarda kullanılan malzemelerin özelliklerine ilişkin bilimsel ve teknik araştırmaların gerçekleştirilmesi ve onarım malzemeleri için ön bilgilerin oluşturulmasıdır. Çalışmada; - Arazi çalışmaları yapılarak tarihi ve kültürel varlıklar belirlenmiş - Arazi çalışmasıyla belirlenen yapılar tarihlerine göre gruplandırılmış - Örnekler üzerinde tahribatsız deneylerden ultrases geçiş hızı deneyi ve schmidt çekici yüzey sertliği deneyleri yapılarak özellikleri belirlenmiş - Bulunan kültürel varlıklar fotoğraflanarak ve sit fişleri hazırlanmış - Analizler sonucu elde edilen bilgiler değerlendirilmiş ve restorasyon çalışmaları için veri oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Town on the territory dominated by mankind throughout history, bridges, roads, dams were built. This is one of the most important features of buildings representing the cultural richness of a country. Until recently reaching many historic past keeps putting forth the light of the characteristics of the period of construction. Therefore, having a document of historic maintaining these structures to convey to future generations is one of our most important tasks. In this study, it is necessary to examine the current state of historical buildings before any protection application. The scope of this review, scientific analysis of the construction materials used in building the structure and composition feature is one of the important issues. The importance of this research is to identify new materials compatible with big original material. In this context, the aim of this research for the realization of scientific and technical research on the properties of materials used in the construction and repair materials, the creation date of the initial information. In this study; - Historical and cultural heritage by making field studies identified - Grouped according to the date determined by field studies conducted - Ultrasonic pulse velocity tests on the samples from non-destructive tests and experiments done schmidt hammer surface hardness was measured strength - Found cultural heritage sites photographed and prepared slips - Analysis of the information obtained was evaluated and the results generated data for restoration work.