Coğrafi işaretli ürünlerin bölge halkı tarafından bilinirliğinin gastronomi turizmi kapsamında değerlendirilmesi: Isparta örneği
The evaluation of the awareness of geographical marked products by the people of the region within the scope of gastronomy tourism: The case of Iparta
  1. Tez No: 674171
  2. Yazar: MEHMET HİLMİ YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Coğrafi işaretleme sayesinde bölge sadece özel ürünü ile değil, tarihi, siyasi, kültürel, sosyal ve doğal özellikleri ile de tanınma imkanı bulmaktadır. Isparta Mutfak kültüründe kullanılan coğrafi işaretli ürünlerin yer aldığı bu çalışma, yerel halkın bu ürünleri bilgi düzeylerinin ne yönde olduğunu anlamaya yöneliktir. Çalışmada coğrafi işaretli gıda ürünleri ile gastronomi turizminin ilişkisi incelenmiş buna ek olarak Isparta mutfak kültürü ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Isparta'da yerel halkın bilgi düzeyine yönelik saha araştırması yapılmış olup 451 katılımcıdan elde edilen veriler SPSS programı“Kruskal-Wallis Testi”ve“Mann Whitney U”ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda katılımcıların yöreye özgü gastronomi ürünlerinin coğrafi işaretleme almış olmasının; ürünü gelecek nesillerin de tanımasını sağladığı, ilin tanıtımı için önemli olduğu, ürünlerin bölgeye özgü olduğunu tanımladığını ve ilin ekonomisini canlandırdığı yönündedir. Araştırmadan elde edilen önemli bir sonuç da katılımcıların çoğunluğunun coğrafi işaretli ürünleri bildiği ve bu ürünlere daha fazla ücret ödeme hususunda ise kararsız kaldıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Thanks to geographical indication, the region has the opportunity to be recognized not only with its special product, but also with its historical, political, cultural, social and natural features. In this study, which includes geographically marked products used in Isparta Cuisine culture, it is aimed to understand the level of knowledge of the local people about these products. In the study, the relationship between geographically indicated food products and gastronomic tourism was examined and in addition to this, Isparta culinary culture was discussed in detail. In Isparta, a field study was conducted on the level of knowledge of the local people and the data obtained from 451 participants were analyzed with the SPSS program“Kruskal-Wallis Test”and“Mann Whitney U”. As a result of the research; This is because it enables future generations to recognize the product, it is important for the promotion of the province, it defines the products specific to the region and revives the economy of the province. An important result obtained from the research was that the majority of the participants knew the geographical indication products and they were undecided about paying more for these products.