İzmir yöresi ormanlarında zararlı kabuk böcekleri (Col.: Curculionidae, Scolytinae) üzerinde etkili olan doğal düşman türler ve yoğunluklarının belirlenmesi
Determination to effective natural enemies on harmful bark beetles (Col.: Curculionidae, Scolytinae) and their densities in forests of Izmir province
- Tez No: 410871
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN SARIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
İzmir yöresi ormanlarında zararlı kabuk böcekleri üzerinde etkili olan doğal düşman türlerin ve yoğunluklarının belirlenmesi amacıyla ele alınan bu çalışma 2011-2014 yılları arasında yürütülmüştür. Doğal düşman türlerin belirlenmesi amacıyla, yöre ormanlarında 10 adet deneme sahası seçilerek bu sahalarda devrik ağaçlardan örnek alınmış ayrıca tuzak ağaçları ve İskandinav tipi feromon tuzakları tesis edilmiştir. Tuzak ağaçlarında ve feromon tuzaklarında gerçekleştirilen haftalık kontroller ile doğal düşman türlerin yoğunluğu belirlenmiştir. Çalışmamızın sonucunda 3 farklı takıma bağlı 15 farklı familyadan toplam 40 adet doğal düşman tür tespit edilmiştir. Bu türler; Broscus nobilis (Dejean 1828), Dromius (Dromius) angustus Brullé 1834, Dromius (Dromius) quadrimaculatus (Linne 1758), Philorhizus notatus (Stephens 1827) (Coleoptera: Carabidae); Cerylon ferrugineum Stephens, 1830 (Coleoptera: Cerylonidae); Allonyx quadrimaculatus (Schaller 1783), Clerus mutillaeformis Reitter, 1895, Thanasimus formicarius (Linnaeus 1758), Trichodes favarius (Illiger 1802) (Coleoptera: Cleridae); Aulonium ruficorne (Oliver, 1790) (Col.: Colydiidae); Anthrenus (Florilinus) verbasci (Linnaeus 1767), Dermestes (Dermestinus) undulatus Brahm 1790 (Coleoptera: Dermestidae); Ampedus (Ampedus) cinnaberinus (Eschscholtz 1829), Athous (Haplathous) zebei Bach 1854, Drasterius bimaculatus (Rossi 1790) (Coleoptera: Elateridae); Atholus duodecimstriatus (Schrank 1781), Cylister angustatus (Hoffmann 1803), Cylister cornix (Marseul 1861), Cylister elongatus (Thunberg 1787), Paromalus paralellepipedus (Herbst, 1792), Plegaderus (Plegaderus) otti Marseul 1856 (Coleoptera: Histeridae); Enicmus atriceps Hansen, 1962 (Coleoptera: Lathriidae), Rhizophagus (Eurhizophagus) depressus (Fabricius 1792),Rhizophagus (Rhizophagus) dispar (Paykull 1800) (Coleoptera: Monotomidae); Ipidia binotata Reitter 1875 (Coleoptera: Nitidulidae); Nudobius lentus (Gravenhorst 1806), Staphylinus caesareus Cederhjelm 1798, Bledius (Euceratobledius) furcatus (Olivier 1811), Atheta aeneicollis, Tachinus signatus Gravenhorst 1802 (Coleoptera: Staphylinidae); Corticeus fraxini Kugelann, 1794, Corticeus linearis Fabricius, 1790, Corticeus longulus Gyllenhal, 1827, Corticeus pini Panzer, 1799, Platydema europaeum Laporte de Castelnau & Brullé 1831, Euboeus mimonti Boieldieu 1865 (Coleoptera: Tenebrionidae), Temnochila caerulea (Olivier 1790) (Coleoptera: Trogositidae); Scoloposcelis pulchella (Zetterstedt 1838), Scoloposcelis sp. (Hemiptera: Anthocoridae) ve Raphidia ophiopsis Linnaeus, 1758 (Neuroptera: Raphiidae)'dir. Bu türlerden; Athous (Haplathous) zebei Bach, 1854; Corticeus longulus Gyllenhal, 1827 ve Scoloposcelis pulchella (Zetterstedt 1838) Türkiye faunası için yeni kayıt nitelğindedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine natural enemies of harmful bark beetles and their population density in forests of Izmir region between 2011 and 2014. For this aim, 10 research area were selected and specimens were collected from thrown trees. Also, trap trees and pheromone traps were placed. The population density were observed by checking trap trees and pheromone traps As result of study, totaly 40 species which belonging to 3 order and 15 family were determined as natural eneies of bark beetles. This species are; Broscus nobilis (Dejean 1828), Dromius (Dromius) angustus Brullé 1834, Dromius (Dromius) quadrimaculatus (Linne 1758), Philorhizus notatus (Stephens 1827) (Coleoptera: Carabidae); Cerylon ferrugineum Stephens, 1830 (Coleoptera: Cerylonidae); Allonyx quadrimaculatus (Schaller 1783), Clerus mutillaeformis Reitter, 1895, Thanasimus formicarius (Linnaeus 1758), Trichodes favarius (Illiger 1802) (Coleoptera: Cleridae); Aulonium ruficorne (Oliver, 1790) (Col.: Colydiidae); Anthrenus (Florilinus) verbasci (Linnaeus 1767) , Dermestes (Dermestinus) undulatus Brahm 1790 (Coleoptera: Dermestidae); Ampedus (Ampedus) cinnaberinus (Eschscholtz 1829), Athous (Haplathous) zebei Bach 1854, Drasterius bimaculatus (Rossi 1790) (Coleoptera: Elateridae); Atholus duodecimstriatus (Schrank 1781), Cylister angustatus (Hoffmann 1803), Cylister cornix (Marseul 1861), Cylister elongatus (Thunberg 1787), Paromalus paralellepipedus (Herbst, 1792), Plegaderus (Plegaderus) otti Marseul 1856 (Coleoptera: Histeridae); Enicmus atriceps Hansen, 1962 (Coleoptera: Lathriidae), Rhizophagus (Eurhizophagus) depressus (Fabricius 1792), Rhizophagus (Rhizophagus) dispar (Paykull 1800) (Coleoptera: Monotomidae); Ipidia binotata Reitter 1875 (Coleoptera: Nitidulidae); Nudobius lentus (Gravenhorst 1806), Staphylinus caesareus Cederhjelm 1798, Bledius (Euceratobledius) furcatus (Olivier 1811), Atheta aeneicollis, Tachinus signatus Gravenhorst 1802 (Coleoptera: Staphylinidae); Corticeus fraxini Kugelann, 1794, Corticeus linearis Fabricius, 1790, Corticeus longutus Gyllenhal, 1827, Corticeus pini Panzer, 1799, Platydema europaeum Laporte de Castelnau & Brullé 1831, Euboeus mimonti Boieldieu 1865 (Coleoptera: Tenebrionidae), Temnochila caerulea (Olivier 1790) (Coleoptera: Trogositidae); Scoloposcelis pulchella (Zetterstedt 1838), Scoloposcelis sp. (Hemiptera: Anthocoridae) and Raphidia ophiopsis Linnaeus, 1758 (Neuroptera: Raphiidae). Athous (Haplathous) zebei Bach, 1854; Corticeus longulus Gyllenhal, 1827 and Scoloposcelis pulchella (Zetterstedt 1838) was firstly recorded for Turkish fauna.