Fizik eğitiminde optik konusu için bilgisayar destekli bir simülasyon programı hazırlanması ve değerlendirilmesi
Computer aided in physics education for an optical simulation program of preparation and evaluation
- Tez No: 410870
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET UZUNKAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Teknolojik gelişmelerin artmasıyla birlikte eğitim alanında da çağdaş öğretim yöntemleri kullanılmaya başlanmıştır. Bunların arasında en önemli metodlardan biri bilgisayar destekli öğretimdir. Bilgisayar destekli öğretimde simülasyonların kullanımı öğrenciyi daha aktif hale getirerek öğrenmeyi kolaylaştırmaktadır. Bu çalışmada fizik ders müfredatında yer alan optik konusunu öğretimde kullanılmak üzere bir simülasyon programı tasarlanmıştır. Simülasyon hazırlanırken Adobe Flash, 3D Studio Max programları ve Action Script 3.0 programlama dili kullanılmıştır. Daha sonra hazırlanan simülasyon değerlendirme tablosu kullanılarak Isparta ili merkez ilçesinde çalışan 20 fizik öğretmenine değerlendirme yapmaları için sunulmuştur. Ardından araştırmaya katılan öğretmenlerden biri tarafından 15 lise 2. Sınıf öğrencisine hazırlanan simülasyonla ders işlenmiştir. Öğrenciler simülasyon programını değerlendirmişlerdir. Sonuçlar analiz edildiğinde simülasyon programının öğretime uygun nitelikte olduğu görülmüştür. Ayrıca fizik öğretmenleri simülasyon programının öğrencilerin ilgisini çekeceğini, derse motivasyonlarını arttıracağını belirtmişlerdir. Araştırmaya katılan öğrenciler ise simülasyon programı ile ders işlemenin dersi kavramalarını kolaylaştırdığını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
With the increase of technological developments, modern teaching methods have begun to be used more often in the field of education. Among them, computer-aided instruction is considered to be the most commonly used method. The use of simulations in computer-aided instruction facilitate learning by making students more active. In this study, a simulation program (a tutorial) describing the optical issues in the physics curriculum was designed. In the simulation, Adobe Flash, 3D Studio Max programmes and Action Script 3.0 programming language are used. Then a simulation evaluation table is prepared and it is filled by the thoughts of 20 physics teachers in the central district of Isparta. Then, one of the teachers who attended to the survey lectured 15 second class students by means of the simulation. The students evaulated the simulation programme. When results of the simulation program evaluation table is analyzed, it is considered that the simulation programme (the tutorial) is suitable for the instruction. According to the physics teachers, simulation program also takes the attention of students, and increases the motivation of course. The students who attended the survey pointed out the importance of the lesson which won done by means of the simulation.