Üniversiteli kız öğrencilerin gözünde kadın ve erkeğin değeri
The value of women and men from the perspective female university students
- Tez No: 411053
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma ile kadınların entelektüel başarıda kadınlara karşı önyargılarının bulunup bulunmadığı saptanmaya çalışılmıştır. Bu amaçla öncelikle kadın erkek arasındaki eşitsizliğe Batı ve Türk toplumu düzeyinde kabaca değinilmiş, cinsiyetlerin toplumsallaşma özellikleri üzerinde durulmuştur. Daha sonra da kadınların cinsiyetlerine karşı tutumunu değişik açılardan test eden Batıdaki araştırmalar ve Türk toplumunda kadını konu alan sosyal psikolojik araştırmalar verilmiştir. Bu genel amaç çerçevesinde ortaya konulmuş beklentilerin desteklenip desteklenmediği araştırılmıştır. Denenceleri sınamak üzere“sürvey (tarama)”yönteminin kullanıldığı bu araştırmanın evrenini tüm üniversite kız öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışma kapsamına giren üniversitelerdeki fakülteler sosyal ve temel bilimler olarak ikiye ayrılmıştır. Ornekleme giren üniversitelerin fakülteleri aşağıdaki gibidir. - Ortadoğu Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi - Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi - Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi - Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi - Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Çalışma kapsamına alınan fakültelerin 3. ve 4. Sınıflarında okuyan 350 kız öğrenci denek olarak tesadüfi örneklem yoluyla seçilmişlerdir. Seçilen 350 öğrenci'den 250'si cinsiyetlere özgü sayılan mesleklerin seçimi için kullanılmış; kalan 100 üniversiteli kız öğrenci de asıl araştırmada kullanılmıştır. Ölçü aracı olarak, cinsiyetleri en uygun görülen 6 meslek alanında literatürden 6 mesleksel makale seçilerek 3'ü kadın 3'ü de erkek yazarlı 2 kitapçık oluşturulmuştur. Her bir makaleyi 9 soru ile değerlendiren birer değerlendirme formu eklenerek deneklere sunulmuştur. Makale kitapçıklarında 1. dizide 1. makale Cemil KÜÇÜKOĞLU ismiyle sunulurken; 2. dizide aynı makale olan 1. makale Cemile KÜÇÜKOĞLU ismiyle sunulmuştur. Her bir makalenin 9 noktadan değerlendirildiği, değerlendirme formundan elde edilen veriler, araştırmanın amaçlarına uygun olarak çözümlenmiştir. Araştırmada istatistiksel teknik olarak 2 aritmetik ortalama arasındaki farkın anlamlı olup olmadığını anlamada en uygun teknik olan t testi uygulanmıştır. Anlamlılık düzeyi olarak .05 düzeyi kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With this study, intellectual achievements of women in research is to determine whether there is prejudice against women. For this purpose, it is first mentioned roughly at the level of inequality between men and women in Western and Turkish society, it has been focused on the characteristics of gender socialization. Then researches in the West which test from different angles of the western attitude towards women and gender issues and the social psychological research in Turkish society are given. It has been researched that supported the general objectives laid down in the framework of expectations. To test the hypothesis,“ survey (screening) ”of the universe of this research using methods constitute the entire university girl students. Faculties of the university within the scope of the study are divided into social and basic sciences. But entering university faculties of sampling are as follows: - Middle East Technical University, Faculty of Engineering - Hacettepe University, Medical School - Hacettepe University, Faculty of Economics and Administrative Sciences - Ankara University, Faculty of Educational Sciences - Gazi University, Faculty of Arts Studies conducted as part of the faculty studying in Class 3 and 4 subjects were 350 female students selected through random sampling. It has been used for the selection of profession specific to the selected counted 250 students from 350 gender; the remaining 100 female university students have also been used in the original investigation. As a measure, by selecting the gender of the eligible 6 profession 6 professional articles from the literature in the field of 3 women and 3 men also authored, two booklets were created. Each article is evaluated by adding an assessment form with nine questions which are presented to the subjects. First series of articles have been introduced with the name of Cemil KÜÇÜKOĞLU. In the second series, the same first article has been presented with the name of Cemil KÜÇÜKOĞLU. Each article is evaluated in 9 points. The data obtained from the evaluation form have been analyzed for the purposes of the research. Research in understanding whether a statistically significant difference between the two techniques is applied as an arithmetic means of the most appropriate technique t test. Meaningfullness level has been accepted as 0.5 level.