Kırmızı lahana (brassica oleracea Var. Capitata f. Rubra) ve soğan kabuğu (Allium cepa) ekstraklarıyla değişik kumaş türlerinin boyama özelliklerinin incelenmesi
Dyeing properties of varium fabrics with the extract of red cabbage (Brassica oleracea Var. Capitata f. Rubra) and onion shell (Allium cepa)
  1. Tez No: 411282
  2. Yazar: NUR SEMİN AKBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Ülkemizde son yıllarda bitkisel boyacılığa verilen önem artmış ve bu konuda yapılan çalışmalar yoğunluk kazanmıştır. Yapılan çalışmalar genellikle yün halı ve kilim ipliklerini kapsarken kumaşların bitkiler ile boyanması konusunun az olduğu bilinmektedir. Bu nedenle bu araştırma planlanmış ve yapılmıştır. Araştırmada 15 farklı kumaş türü farklı pH aralıklarında kırmızı lahana (Brassica oleracea var. capitata f. rubra) ve kuru baş soğan kabuğu (Allium cepa) ile mordansız ve FeSO4.7H2O, CuSO4.5H2O ve KAl(SO4)2.12H2O ile ön, birlikte ve son mordanlama yöntemleri kullanılarak boyama işlemi gerçekleştirilmiştir. Kırmızı lahanadan 450 adet, soğan kabuğundan 450 adet olmak üzere toplam 900 adet boyama işlemi yapılmıştır. Boyanmış numunelerin yıkama, kuru ve yaş sürtme ile ışık haslık değerleri ölçülmüştür. Bu değerler gri skala ile değerlendirilmiş olup yüksek haslıkta renkler elde edilmiştir. Ayrıca bu numunelerin Datacolor SF 600 Plus Spektrofotometresinde k/s değerleri ve CIE L*a*b* renk kodları da belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Plant dyeing is considered more important in the recent years in our country and consequently more researches were carried out. Although the researches which were carried out usually covered wool carpet and kilim yarns, it is known that the subject of dyeing fabrics with plants was taken lesser into consideration. Consequently this research is planned and carried out. İn this research, 15 different types of fabric stained with FeSO4.7H2O, CuSO4.5H2O ve KAl(SO4)2.12H2O and without-mordant from pre-mordanting, together mordanting and last mordanting methods and pH range from red cabbage (Brassica oleracea var. capitata f. rubra) and onionskin (Allium cepa). 450 dyeing with red cabbage and 450 dyeing with onionskin were obtained. Dyed samples' fastness properties were measured with methods of washing, dry rubbing, wet rubbing and lights. This values are evaluated by gray schale, high color fastness were obtained. In addition, K/S valves and CIE L*a*b* color codes are determined using Datacolor SF 600 spectrophotometer.