Maxma 14 Delbard® Brokforest (Prunus mahaleb x Prunus avium) kiraz meyve anacının klonal çoğaltımı ve iki yeni biyoreaktör sisteminde geniş ölçekli üretimi
Micropropagation and large scale production of Maxma 14 Delbard® Brokforest (Prunus mahaleb x Prunus avi̇um) sweet cherry rootstocks in two new designed bioreactors
- Tez No: 411302
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Yeni biyoreaktör sistemlerinin tasarımı yoluyla mikroçoğaltımın otomasyonu, ticarileşme ve üretim maliyetlerinin düşürülmesi açısından çok önemlidir. Bu çalışmada, Maxma 14 Delbard® Brokforest (Prunus mahaleb x Prunus avium) kiraz meyve anacının klonal çoğaltımı için iki farklı biyoreaktör tasarlanmıştır. Bu reaktörlerden biri geçici daldırma prensibi ile çalışan raflı biyoreaktör, diğeri ise geçici yağmurlama prensibine dayanan biyoreaktördür. Bu amaçla Maxma 14 Delbard® Brokforest kiraz anaçlarını kültüre almak için öncelikle farklı konsantrasyonlarda BAP (6-Benzylaminopurin), IBA (Indole-3-butyric acid) ve NAA (1-Naphthaleneacetic acid) içeren MS (Murashige and Skoog, 1962) ve WPM (Lloyd & McCown, 1980) yarı katı ortamları Algen Tarım ve Gıda San. Tic. Ltd. Şti. firmasında kullanılan yarı katı ticari ortamla kıyaslanmışlardır. Ticari ortam en yüksek sağlıklı çoklu sürgün oluşum oranını (%100) gösterdiği için biyoreaktör çalışmalarında sıvı besin ortamı olarak agarsız ticari ortam kullanılmıştır. Biyoreaktörlerde sürgün çoğaltım işlemi gerçekleştirildikten sonra elde edilen sürgünler ex vitro ortamlarda köklendirilmişlerdir. Geçici daldırma prensibi ile çalışan raflı biyoreaktörde sürgün çoğaltımında 5,03 çoğaltım katsayısı sağlanmıştır ve elde edilen sürgünler %73,12 oranında köklendirilerek aklimatize edilmiştir. Geçici yağmurlama prensibi ile çalışan biyoreaktörde ise 7,29 çoğaltım katsayısı sağlanırken elde edilen sürgünlerin %93,22'si köklendirilerek aklimatize edilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Automation of micropropagation processes via design of new bioreactor systems is very important for commercialization and reducing of production cost. In this study, two new type bioreactors are designed for micropropagation of Maxma 14 Delbard® Brokforest (Prunus mahaleb x Prunus avium) sweet cherry rootstocks. These reactors are temporary immersion bioreactor with shelves and temporary sprinkling bioreactor with shelves. We have compared MS (Murashige and Skoog, 1962) and WPM (Lloyd & McCown, 1980) medium which include BAP (6-Benzylaminopurine), IBA (Indole-3-butyric acid) ve NAA (1-Naphthaleneacetic acid) with different concentration with commercial multiplication medium of Algen Tarım ve Gıda San. Tic. Ltd. Şti. We have provided the highest healthy shoot rate (%100) in the commercial multiplication medium, because of this we have used this medium without agar as liquid medium for bioreactors. We have propagated shoots in bioreactors and then we have rooted and made acclimatization successfully. In the temporary immersion bioreactor with shelves, we have provide 5.03 multiplication rate and 73.12% rooting and acclimatization efficiency. In the temporary sprinkling bioreactor with shelves, we have provided 7.29 multiplication rate and 93.22% rooting and acclimatization efficiency.