Ege bölgesinde bulunan Bakırçay, Gediz, Küçük ve Büyük Menderes havzalarında yetiştirilen Ba308 pamuk çeşidinin bazı kalite özellikleri üzerine bir araştırma
The study on some quality characteristics of Ba308 cotton cultivar grown at Bakirçay, Gediz, Küçük and Büyük Menderes basins of the Aegean region
  1. Tez No: 411303
  2. Yazar: ERDİ CESUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİHİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yapılan çalışmanın amacı, Ege Bölgesine ait Bakırçay, Gediz, Küçük Menderes ve Büyük Menderes havzalarında yetiştirilen BA308 pamuk çeşidinden elde edilen pamuk liflerini HVI test modülünde analiz ederek havzalar arasında lif kalitesi bakımından karşılaştırma yapmaktır.Çalışmada, 4 havza ve havzaların içinden seçilen 2 farklı lokasyon yer aldığı için varyans analizinde iç içe (NESTED) desen uygulanmıştır. Deneme deseni 3 tekrarlı tesadüf parselidir. TARİST istatistik programı kullanılarak elde edilen varyans analiz tabloları nested analiz hesabına göre hazırlanmıştır.Bu çalışmada yapılan karşılaştırmalar sonucunda, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından 5300 sayılı ''Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Kanununa'' istinaden hazırlanarak yürürlüğe konulan ''Pamuk Lisanslı Depoculuk Yönetmeliğinde'' belirtilen pamuk kalite kriterlerine göre, Bakırçay ve Büyük Menderes Havzalarından alınan pamuk lif örneklerinin kalite klasmanı TBA+ (Türkiye Batı A+) belirlenmiştir. Gediz ve Küçük Menderes Havzalarından alınan pamuk lif örneklerinin kalite klasmanı ise TBA (Türkiye Batı A) olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study was to compare the fiber quality of cultivar BA308 grown in the Bakırçay, Gediz, Küçük Menderes and Büyük Menderes basins of the Aegean region by analysis the cotton fiber with the HVI test module.The quality data obtained by the analysis were analyzed by applying the standart analysis of variance in the nested desing with replication two location nested in four basins. The result of the comparisons: according to the law no. 5300“Agriculturel Product Licensed Warehousing Law”and“Cotton Licensed Warehousing Regulations”, the fiber quality classification of the Bakrçay and the Büyük Menderes basins were the found to be TBA+ (Turkish West Cotton A+) and then the fiber quality classification of the Gediz and the Küçük Menderes basins were rated TBA (Turkish West Cotton A).