Etlik piliçlerin beslenmesinde alternatif protein kaynağı olarak un kurdu (Tenebrio molitor L.)'nun kullanımı
Use of mealworm (Tenebrio molitor L.) in broiler nutrition as an alternative protein source
  1. Tez No: 411301
  2. Yazar: ÖZGÜN IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN KIRKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada etlik piliç karma yemlerinde alternatif protein kaynağı olarak un kurdunun kullanımı araştırılmıştır. Hayvan materyali olarak günlük yaşta 60 adet Ross 308 erkek etlik civciv kullanılmıştır. Civcivler 15 bireylik 4 gruba ayrılmıştır. Gruplar için, un kurdu içermeyen, %2, %4 ve %6 un kurdu (UK) içeren 4 farklı karma yem hazırlanmıştır. Civcivler ilk hafta grup olarak ana makinasında daha sonra bireysel metabolizma kafeslerinde barındırılmıştır. Çalışma 42 gün sürdürülmüştür. Haftalık canlı ağırlık, canlı ağırlık artışları, yem tüketimleri, yemden yararlanma oranları, besin madde sindirim dereceleri, sindirim sistemi organ ağırlıkları ile canlı ağırlığa oranları, diğer iç organ ağırlıkları ile canlı ağırlığa oranları, göğüs ve but eti besin madde komposizyonları incelenmiş ve göğüs eti için lezzet paneli yapılmıştır. Çalışma sonunda %4 UK ve %6 UK grupları 2-6. haftalarda daha yüksek canlı ağırlık değerleri ile 0-3. ve 0-6. haftalarda daha yüksek canlı ağırlık artışı değerleri vermişlerdir. 0-6. haftalarda %6 UK grubu diğerlerinden daha yüksek yem tüketim değeri vermiştir. 3-6. haftalarda ise en düşük ham yağ sindirim derecesini %4 UK grubu vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, use of mealworm as an alternative protein source in broiler diets was investigated. Total of 60 a day old male broiler chicks were divided 4 groups, each 15 birds. A mealworm-free diet and %2, %4, %6 mealworm (MW) supplemented diets were prepared for the groups. For the first week, the chicks were reared as groups in brooder, than they were reared in individual metabolism cages. The study was lasted a 42 days. Live weights, live weight gains, feed intakes, feed convertion ratios, digestibility of nutrients, digestive organ's weights with ratios of their to live weight, other organ's weights with ratios of their to live weight, breast and drumstick nutrient composition were investigated and a taste panel was organized. By the end of the study, group %4 MW and %6 MW gave higher live weight at 2 to 6 wks and higher live weight gain at 0 to 3 wks and 0 to 6 wks more than the others. Group %6 MW gave higher feed intake at 0 to 6th wks more than the others. Group %4 MW gave the lowest crude fat digestibility value between at 3 to 42 wks.