Eşlenen grafların homoloji gruplarının hesaplanması
Compute homology groups of complexes of matching
- Tez No: 411315
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Graf simpleksler kompleksi üzerinde birçok problemler vardr. Bunlardan bir tanesi, eşlenen(matching) graf kompleksin indirgenmiş homoloji gruplarnn hesaplanmasidir. 12. boyuttan sonrası homoloji gruplar bilinmemektedir. Bu tezin amacı, konu ile ilgili problemi ifade etmek ve problemi çözebilmek için gerekli bilgileri vermektir. Bu tezde ilk olarak eşlenen graf kompleks yapısı bahsedilmektedir. Homoloji grubunun nasl oluşturulduğu anlatılmaktadır. Bir sonraki bölümde, homoloji gruplarının hesaplanmasında kullanılan yapılar tanıtıldı, örneğin Young Tablosu, Specht modül ve çengel formülü. Specht modül boyutu ile eşlenen graf kompleks yapının boyutu arasndaki bağlantı verildi. Ayrıca 3-burulma gruplarına sahip eşlenen graf kompleks homoloji grupları anlatıldı. Jonsson'nın eşlenen kompleks homoloji gruplar ile ilgili çalışmalar detaylı olarak ele alndı. Son olarak konu ile ilgili açık problemler verildi.
Özet (Çeviri)
There are many problems on simplicial complex of graphs. One of them is the calculation of reducible homology groups of the matching graphs complex for higher dimensions. But its homology groups has not known the dimension higher than 12. The aim of the thesis is to state the problem and to put information to solve it. In this thesis, the structure of the matching graph complex is mentioned. It is described how a homology group is constructed. Next chapter, the structure used to calculate of homology groups is introduced such as Young Tables, Specht Modul, and Hook formula. A relation between the dimension of Specht modül and the dimension of structure of matching complex is given. Furthermore, homology groups of matching complex which have 3-torsion groups are mentioned. Jonsson's work about homology groups of matching complex is studied in details. Finally, open problems related to topics of thesis are given.