Kepler gözlemleri ile çift yıldızlarda yakınlık etkisinin araştırılması
Investigation of proximity efect on binary stars using Kepler observations
  1. Tez No: 411316
  2. Yazar: TUĞÇE ERENLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çift yıldız evrimin önemli aşamalarından biri, yakın çift sistemlerin etkileşimleridir. Yakınlık etkisi çift sistemi oluşturan bileşen yıldızların ömrünü etkiler. Bu çalışmada yakın çift sistemlerin türleri, geometrik yapısı, evrimi ve fiziksel öğelerinin nasıl elde edildiği bilgisine değinilmiştir. Son bölümde ise Kepler uydusundan alınmış veriler kullanılarak yakın ve etkileşen bir çift sistem olan KIC 3104113 sisteminin analizleri yapılmış ve bazı yörünge elemanları ile bileşenlerin fiziksel ve geometric parametreleri detaylı ve hassas olarak ilk kez elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the important stage of stellar evolution is the interaction of close binary systems. Proximity effect, affects the life span of component stars in a binary system. In this study, the sub-types of close binaries, their geometric structures, evolution and determination of their physical parameters have been discussed in details. In the last chapter using Kepler satellite data the system KIC 3104113, close interacting binary system, has been analysed and some of properties, physical and geometrical paramaeters have been estimated accurately fort the first time.