Çift yıldız sistemlerinin çevresindeki gezegenler
Circumbinary planets of binary star systems
- Tez No: 664805
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Astronomy and Space Sciences, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu tez çalışmasında, çevresinde gezegen olarak tanımlanabilecek küçük cisimleri barındıran örten çift yıldız sistemleri incelenmiştir. Bunun için p-tipi yörüngede dolanan ve kütlesi 80 Mj'den küçük üçüncü cisme sahip olan örten çift yıldız sistemleri seçilmiştir. Seçilen sistemlerden HW Vir ve V1828 Aql'nın yeni fotometrik gözlemleri yapılmış ve ışık eğrileri elde edilmiştir. Çalışmada öncelikle sistemlerin ışık eğrisi analizleri yapılarak barınak yıldızlarının yörünge ve mutlak parametrelerinin duyarlı bir şekilde elde edilmesi hedeflenmiştir. Bu analizlerde yeni gözlemler ile Kepler uydusunun fotometrik gözlemleri kullanılmıştır. Daha sonra yeni hesaplanan ve literatürde elde edilmiş minimum zamanları kullanılarak sistemlerin ETV diyagramları oluşturulmuştur. Bu diyagramlardaki dönemli değişimlerin sisteme çekimsel olarak bağlı üçüncü cisimden kaynaklanan LITE etkisi olduğu kabul edilerek ETV analizleri yapılmıştır. Bu analizlerle çift sistemlerin üçüncü bileşenlerine ait kütle ve yörünge parametreleri hesaplanmıştır. ETV analizlerinde kullanılan minimum zamanlarının hesaplanması ve ETV analizleri için Python programlama dilinde iki kod yazılmıştır. ETV diyagramlarında dinamik etkinin belirgin olduğu KIC 7177553, KIC 7821010 ve KIC 8610483 sistemlerinin analizleri dinamik etki de göz önüne alınarak yapılmıştır. Son olarak sistemlerle ilgili hesaplanan parametrelerle birlikte literatürden toplanan diğer bilgiler kullanılarak p-tipi yörüngede olası gezegene sahip çift yıldızlar kataloğu oluşturulmuştur. Katalogda 58 barınak sistemi ve bu sistemlerin sahip olduğu 66 olası gezegen yer almaktadır. Ayrıca katalogdaki parametreler kullanılarak çift yıldızların parametreleriyle olası gezegenlerin parametreleri arasındaki ilişkiler de irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the eclipsing binary star systems that have small bodies which can be defined as planets around them were investigated. For this, eclipsing binary star systems which has third bodies with masses less than 80 Mj orbiting in p-type orbit have been chosen. New photometric observations of HW Vir and V1828 Aql from selected systems were made and light curves were obtained. In the work, primarily it was aimed to obtain the orbital and absolute parameters of the host stars precisely by analysing light curve of the systems. In these analyses, new observations and photometric observations of the Kepler satellite were used. Then, ETV diagrams of the systems were created by using the minimum times that were newly calculated and obtained in the literature. ETV analyses were carried out by assuming that the periodic changes in these diagrams were the LTTE effect caused by the third object gravitationally bounded to the system. With these analyses, mass and orbit parameters of the third components of binary systems were calculated. Two codes were written in the Python programming language for ETV analyses and the calculation of the minimum times used in ETV analyses. The analyses of the KIC 7177553, KIC 7821010 and KIC 8610483 systems, where the dynamical effect is evident in the ETV diagrams, have been made by considering the dynamical effect. Finally, a catalog of binary stars with possible planets in p-type orbit was created using other information gathered from the literature together with the calculated parameters of the systems. The catalog includes 58 host systems and 66 possible planets that these systems have. In addition, by using the parameters in the catalog, the relationships between the parameters of binary stars and the parameters of possible planets are also examined.