Glukoz kaplı manyetik nanopartiküllerin sentezlenerek ilaç yüklenmesi ve in vivo çalışmaları
Synthesis of glucose coated magnetic nanoparticles, drug loading and in vivo studies
- Tez No: 411324
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY ŞANLIER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Kanser tüm dünyada hızla artmakta ve ölüm nedenlerinin baĢlıca sebepleri arasında yer almaktadır. Son istatistiksel bilgilere göre 2020 yılında dünyadaki kanser hastası sayısının 15 milyondan fazla olacağı hesaplanmıĢtır. Kanser türlerinin çoğu lokalizasyonuna ve evrelerine bağlı olarak cerrahi müdahele, radyoterapi ve/veya kemoterapi gibi uygulamalar kullanılarak tedavi edilebilmektedir. Antrasiklin bir antibiyotik olan doxorubisin en geniĢ kullanım alanına sahip ve gerek tek bir ajan gerekse kombinasyonlu biçimde intravenöz olarak hastaya uygulanan antikanser ilaçlardan biridir. BaĢta over kanseri olmak üzere, meme, akciğer, tiroid kanseri, ve bazı tür lösemilerin tedavisinde kullanılır. Doxorubisinin düzensiz kalp atıĢları, kalp yetmezliği gibi istenmeyen birçok yan etkisi vardır. Yan etkilerinin hastanın yaĢam kalitesini düĢürmesi nedeniyle, hedef hücreye gönderilebilecek doxorubusin türevinin hazırlanması çalıĢmamızın temelini oluĢturmaktadır. Bu amaçla, glukoz kaplı manyetik nanopartikül sentezlendikten sonra hidrazon bağı ile doksorobusin bağlanmıĢtır. Glukoz kaplı manyetik nanopartiküllerin her adımda FTIR ile karakterizasyonu yapılmıĢ ve boyut analizinde nanopartiküllerin 60 ile 40 nm arasında oldukları tespit edilmiĢ, ilaç yükleme veriminin ise % 47,4 olduğu belirlenmiĢtir. HazırlanmıĢ ve karakterize edilmiĢ bu formülasyon, sağlıklı sıçanlara uygulanarak biyodağılımları ve dıĢarıdan uygulanan manyetik alan ile yönlendirilebilir olduğu tespit edilmiĢtir
Özet (Çeviri)
The first reason of death is cancer which is increasing rapidly in the World. According to last statistical informations, There will be more than 15 million cancer patients in 2020. Most cancer types can be treated by surgical intervention, radiotherapy and chemotherapydepending on localization and phase. Doxorubicin which is anthracycline antibiotic has wide uses area. It can be implemented like a single agent or combination intavenously. It uses overian cancer, breast cancer, thyroid cancer and some of leukemia treatment. It has got a lot of side effects such as irregular heartbeat, hear failure. The aim of study to prepare doxorubicin derivative and consign target area. For this reason, glucose coated magnetic nanoparticle synthesized and doxorubicin loaded by hydrazone bond. After that FTIR characterization is done at each step. Glucose coated magnetic nanoparticles have 40 to 60 nm size and drug loading efficiency is 47,4 %.This formulation applied healty rats. The result of this study it is determined that the formulation biodistribution. It can be direct via externally applied magnetic field.