Nanopartikül tabanlı yeni elektrot ve elektrokimyasal tayin stratejilerinin geliştirilmesi
Development of new electrode and electrochemical detection strategies based on nanoparticles
  1. Tez No: 339655
  2. Yazar: AYKUT ÖNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR TAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, çekirdek-kabuk yapısında altın kaplı süperparamanyetik demir nanopartikülleri yaş kimyasal metot ile sentezlenmiştir. Manyetik nanopartikül üzerine sırasıyla kitosan film ve glikoz oksidaz enzimi modifiye edilmiştir. Elde edilen kitosan@altın@demir (kit@Au@Fe3O4) hibrit partikülleri kullanılarak karbon rod elektrot üzerine immobilize edilerek gikoz biyosensörü hazırlanmıştır. Hazırlanan elektrot, dönüşümlü voltametri (CV) ve taramalı elektron mikroskopu (SEM) teknikleri kullanılarak karakterize edilmiştir. Gözlenen amperometrik cevap pH 6.0? da 0.1 M fosfat-asetat tamponunda Ag/AgCl elektrotla 0.6 V potansiyelde glikoz konsantrasyonunun bir fonksiyonu olarak ölçüldü. Kalibrasyon eğrisinin doğrusal aralığı 5-30 mM arasındadır, gözlenebilme sınırı (LOD) 0.55 mM ve tayin alt sınırı (LOQ) 1.83 mM? dır. Mishaelis-Menten sabiti Km 0.59 olarak hesaplandı ve cevap süresi 3 saniye olarak bulunmuştur. Sonuç olarak kitosan modifiye edilmiş manyetik nanopartikül ile hazırlanmış enzim elektrot yüksek elektroaktivite göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, core-shell structured gold coated superparamagnetic iron nanoparticles were synthesized by using wet chemical methods. The magnetic nanoparticles were modified with chitosan film and glucose oxidase enzyme respectively. Resulting chitosan@gold@iron (chit@Au@Fe3O4) hybrid nanoparticles were immobilized onto the carbon rod electrode and glucose biosensor was prepared. Prepared electrode was characterized by cyclic voltammetry (CV) and scanning electron microscopy (SEM) techniques. Observed amperometric response was measured as a function of concentration of glucose at a potential of 0.6 V vs Ag/AgCl in 0.1 M phosphate-acetate buffer at pH 6.0. The linear range of the calibration curve is from 5 mM to 30 mM, a limit of detection (LOD) of 0.55 mM and limit of quantification (LOQ) of 1.83 mM. The apperent Mishaelis-Menten constant Km is calculated to be 0.59 and the response time is 3 seconds. The results expressed that enzyme electrode modified with chitosan magnetic nanoparticles presents high electroactivity.