Fen eğitiminde astronomi uygulamaları
Astronomy applications in science educations
- Tez No: 411328
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMÜR ÇAKIRLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Eğitim ve Öğretim, Astronomy and Space Sciences, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Astronomi çalışmaları, hem diğer bilimlere hem günlük yaşama katkı sağlar. Toplumların bilimsel gerçeklere yönlendirilmesi açısından da mükemmel bir eğitim aracıdır. Okullarda, bilimsel yaklaşımların temelinde yer alan, sonucu bilinen bir olayı sadece doğrulama yöntemiyle gerçekleştirilen astronomi uygulamaları öğrencilerin akademik başarılarını ve bilimsel süreç becerilerini de daha çok arttırmaktadır. Bu sonuç deney sonrasında, yalnızca doldurulan formlardan değil aynı zamanda öğrencilerin derslerdeki başarılarından çıkarılmaktadır. Bu tezde, kişiye doğru ve mantıklı düşünmeyi en etkin şekilde öğreten bilim dallarından biri olan astronominin, öğrencilere keyifli yollarla bilim öğrenimini sağlayan basit astronomi deneyleri ile nasıl aktarılabileceği tartışıldı. Astronomi eğitimi ile gençlerin doğaya ve topluma karşı bilinçlendirilmesi, kullanılan bilimsel yöntemler ile doğanın döngüsü ve evrenin sırları hakkında merak duygusunun uyandırılması, genç nesiller üzerinde önemli eğitim eşiğinin aşılmasının sağlanması, özellikle orta öğretim kurumlarında eğitim görmekte olan gençler üzerinde bilimsel bir farkındalık yaratılması amaçlanır.
Özet (Çeviri)
Astronomical studies, contributes to ordinary life and other sciences. It is an excellent educational tool in order to guiding of society on scientific facts. Astronomical applications more improved academic achievements and scientific skills of students using the known verification methods in which the lie on the scientific approximation. These results are extracted from not only filled form after the application also from their success in the course. In this thesis, it discussed how astronomy which is one of the science branch that gained people accurate and logical thinking, can be transferred by simple experiments that providing students with an enjoyable way of learning science. It proposed to make pupils aware of about community and nature, to evoke a sense of wonder about the universe's secrets and the cycle of nature by using scientific methods, to ensure that overcoming the important educational threshold on the younger generation, especially aimed at creating a scientific awareness on young people who are in education in secondary schools.