Test yöntemleri ile yazılımın kalitesinin belirlenmesi ve iyileştirilmesi
Define and improve software quality with test methodologies
- Tez No: 411335
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN KANTARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Her geçen gün artarak artan yazılım geliştirme ihtiyacı tüm sektörlerde olmazsa olmaz gereksinimler arasında yerini almıştır. Bu ihtiyaçlara cevap verebilmek için çeşitli yazılım geliştirme yaşam döngüsü modelleri uygulanmakta ve gereksinimlere uygun model seçilerek geliştirim amacı ile projelere başlanmaktadır. Zaman kısıtı, maliyet kısıtı gibi çeşitli etkenlerden dolayı proje adımları içerisinde test adımına gereken önem verilememektedir. Bu durum kalite yoksunu yazılımların gerçek ortamda kullanılmasına ve hataların kullanıcı deneyimleri ile tespit edilmesine neden olmaktadır. Kullanıcı deneyimleri ile tespit edilen hatalar, önemli ölçüde para kaybına neden olabildiği gibi; projenin üretildiği sektöre bağlı olarak can kaybına dahi neden olabilmektedir. Bu tez projesinde, test sürecinin yazılım geliştirme modelleri içerisindeki yeri ve uygulanmaya başlanması ile yazılımlardaki kalite artışının gözlemlenmesinin sağlanmasıdır ve test yöntemleri ile yazılımın kalitesinin belirlenmesi ve iyileştirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Tez projesi için sağlık sektöründen bir uygulama seçilmiş, proje geliştirme yaşam döngüsünün baştan sonra test bakış açısı ile irdelenebilmesi için yazılım baştan geliştirilmiştir. Tez projesi içinde, karaciğer nakli ve sonrasındaki büyümenin tespiti için hacim ölçümü yapan bir uygulama geliştirilmiştir. Testler için var olan bir yazılım kullanılmamış olup, tez projesi aynı zamanda sektörel bir ihtiyaca cevap veren kaliteli bir yazılım niteliğindedir. Tez projesinde sağlık sektöründeki geliştirilen yazılım özelinde bazı tespitlerde bulunulmuş olsa da, tüm sektörlere ait yazılımların, kaliteli geliştirilmediği takdirde bazı risklere açık bulunduğu açıktır ve tez projesi kapsamında bu durumun test yöntemleri ile iyileştirilerek riskler en aza indirilebileceği anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Software development needs from every industry becomes essential with increasingly growing expectations everyday. In order to response these demands form each different industry, suitable software development life cycle model shoud be selected at the begining of project thus this model must be appropriate for practicing requirements. Necessity of testing a software product may be ignored during milestones of projects due to limited time and budget. İgnoring essential testing process decreases quality of software where failures are detected by end user expriences. Software failures detected by end users with their own expriences causes financial loss, even loss of life according to industry of project such as safety critical systems. Scope of this project focuses on importance of testing process within software development life cycle models , methodologies of testing which determines overall quality of software and observation of increasing quality of software after testing. For examination of sotware development life cylce from testing point of view, software from health sector is selected then its redeveloped . In this thesis a software is developed which measures growth of liver after a liver transplant surgery by means of its volume. There isn't any automated or predeveloped software testing tool is used. This thesis is also a kind of high quality software which may satisfy needs of health sector. Although some observations are made for health sector's software, it's clearly certain that,software from other industries which have poor software qualty are vulnerable and risky. As a conclusion, testing of a software with correct methodologie minimizes risks of software product is covered in this thesis.