Hızlı katılaştırılmış Al-Sc alaşımlarının mekanik ve triboloji özelliklerinin incelenmesi
Invenstigation of mechanical and tribology properties of rapidly solidified Al-Sc alloys
  1. Tez No: 411347
  2. Yazar: YELİZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR KÖLEMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Physics and Physics Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, indüksiyon ergitme ve eriyik eğirme yöntemleri ile üretilen ağ.%0,5 ve 1 Sc katkılı saf Al alaşımında, Sc katkısının mikro yapı, çekme, çentme ve aşınma davranışları üzerine etkileri araştırılmıştır. SEM ve optik mikroskop analizleri ağ.%0,5Sc ilavesinin Al3Sc çökeltileri sebebiyle önemli oranda tane incelmesine sebep olduğunu göstermiştir. Diğer taraftan, ağ.%1 Sc ilaveli alaşımda, epitaksiyel olarak Al-matrisiyle uyumsuz Al3Sc parçalarının oluşumu nedeniyle mikro yapı incelmesinin bozulduğu görülmüştür. Saf Al ve ağ.%1 Sc katkılı alaşıma kıyasla, ağ.%0,5Sc katkılı alaşımın mekanik özelliklerinin ve aşınma davranışının önemli oranda iyileştiği belirlenmiştir. Elde edilen bu sonuç, incelenen malzemenin mikro yapı özellikleri ile uyumlu olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of Sc addition on microstructure, tensile, indentation and wear behavior were investigated in 0,5 and 1 wt% Sc added pure Al that was produced using induction-melting and melt-spinning methods. SEM and optical microscopy analyses show that the Sc addition of 0,5wt% reveals a remarkable grain refinement due to the presence of Al3Sc precipitates. On the other hand, the refinement of micro structure was deteriorated in 1wt% Sc added alloy due to the formation of Al3Sc particles incompatible with the Al-matrix. A remarkable increase in mechanical properties as well as wear resistance behavior was found with the Sc addition of 0,5wt% in comparison with Sc-free and 1wt.% added alloys, a result consistent with microstructure properties of the studied alloys.