Ticari ve geleneksel yöntemlerle üretilen kefirlerin mikrobiyolojik profilinin belirlenmesi
Microbiological profiles of kefir products produced traditionally and commercially
- Tez No: 411354
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENİZ KARABIYIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Tez çalışmasında endüstriyel olarak üretilen 3 adet kefir, 3 adet kefir danesi örneği ve bu danelerden laboratuvar koşullarında üretilmiş olan 3 adet kefir örneğinin mikrobiyal profilleri belirlenmiş ve izole edilen 329 adet laktik asit bakteri kültüründen 96 tanesi tanımlanmıştır. Kefir ve kefir danesi örneklerinin mikrobiyal profilinin belirlenebilmesi amacıyla toplam mezofilik aerobik bakteri sayımı, toplam psikrofilik aerobik bakteri sayımı, asetik asit bakteri sayımı, laktik asit bakteri sayımı, maya ve küf sayımı, koliform bakteri sayımı, Escherichia coli sayımı analizleri yapılmıştır. Bununla birlikte tüm örneklerin pH ve %titrasyon asitliği değerleri belirlenerek mikrobiyolojik analiz sonuçlarının yorumlanmasında kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan endüstriyel kefir örneklerinin toplam mezofilik aerobik bakteri sayımı, toplam psikrofilik aerobik bakteri sayımı, asetik asit bakteri sayımı, laktik asit bakteri sayımı, maya ve küf sayımı, koliform bakteri sayımı, Escherichia coli sayımı analizi sonuçları sırasıyla 6,57 log kob/mL, 6,43 log kob/mL, 6,07 log kob/mL, 4,94 log kob/mL, 2,67 log kob/mL,
Özet (Çeviri)
In this thesis, the microbiological profiles of 3 kefir samples produced industrially, 3 kefir grain samples produced traditionally and 3 kefir samples produced from these grains in laboratory were determined, and 96 of the 329 lactic acid bacteria isolates were identified. Total mesophilic aerobic bacteria count, total psychrophilic aerobic bacteria count, acetic acid bacteria count, lactic acid bacteria count, yeast and mould count, coliform bacteria count, Escherichia coli count analyses were performed to determine the microbial profiles of kefir and kefir grain samples. On the other hand, pH and titratable acidity % values of the all samples were detected and used for the evaluation of the results of microbiological analyses. The total mesophilic aerobic bacteria count, total psychrophilic aerobic bacteria count, acetic acid bacteria count, lactic acid bacteria count, yeast and mould count, coliform bacteria count, Escherichia coli count results of the industrially produced kefir samples detected as 6,57 log CFU/mL, 6,43 log CFU/mL, 6,07 log CFU/mL, 4,94 log CFU/mL, 2,67 log CFU/mL, < log CFU/mL, 0,55 log MPN/mL, 0,53 log MPN/mL,