Amino asit duyarlı biyosensörlerin sıvı kramotografide detektör olarak kullanılması ve amino asitlerin tayini
Determination of amino acids to use as detector of amino acid sensitive biosensors in liquid chromatography
  1. Tez No: 411361
  2. Yazar: GAZİ GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER IŞILDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, mikro boyutlarda kompozit amino asit duyarlı biyosensörler hazırlanarak sıvı kromatografide detektör gibi kullanıldı. İlk aşamada temel sensör olarak kullanılmak üzere NH4+-seçici sensörler hazırlandı ve potansiyometrik davranışları test edildi. NH4+-seçici sensörlerin yüzeyine L-amino asit oksidaz (L-AAO) enzimi tek adımda glutaraldehit çapraz bağlayıcısı ile tutturuldu. Hazırlanan amino asit duyarlı biyosensörlerin farklı L-amino asitlere karşı potansiyometrik davranışları incelendi. Biyosensörler incelenen L-amino asitlerin bazılarına karşı doğrusal cevaplar vermiştir. İyi potansiyometrik davranış sergileyen biyosensörler laboratuvarda hazırlanan mikro litre ölü hacme sahip hareketli ortam akış hücresine minyatürize laboratuvar yapımı Ag/AgCI referans elektrotu ile birlikte yerleştirildi. Bu akış hücresi de Sıvı Kromatografik sistemde kolon çıkışına yerleştirilerek bir detektör gibi görev yapması sağlandı. Düzenlenen kramotografi-potansiyometrik hibrit sistemine serbest amino asitler enjekte edilerek kromatogramlar elde edildi. Elde edilen sonuçlar, hazırlanan biyosensörlerin kromatografide detektör gibi kullanılabileceğini ve serbest amino asitlerin tayinlerinde detektör gibi kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, composite micro sized amino acid selective biosensors were prepared and used as a detector in liquid chromatography. Firstly, NH4+-selective sensors were prepared to be used as a basic sensor and their potentiometric characteristics were analyzed. L-amino acid oxidase enzyme was attached to NH4+-selective sensor surface by cross linker gluter aldehyde in one step. Potentiometric characteristics of amino acid selective biosensors against different L-amino acids were analyzed. Biosensors were observed to be exhibited linear response against some L-amino acids examined. Biosensors which have a good potentiometric characteristic were placed into micro-liter dead volume flow cell which was prepared in laboratory together with micro Ag/AgCI reference electrode. This flow cell was provided to serve as a detector by placing the exit of colon in liquid chromatography. Free amino acids were injected to the chromatography-potentiometric hybrid system and then chromatograms were taken. Results showed that these biosensors can be used as detectors in chromatography as well as to detect free amino acids.