Bazı sofralık üzüm çeşitlerinde (Vitis vinifera) göz verimliliklerinin ve optimum budama seviyelerinin belirlenmesi
Determining of optimum pruning levels and the bud fertility of some table grape cultivars (Vitis vinifera)
  1. Tez No: 411376
  2. Yazar: FERYA TAŞCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM YAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma 2013 ve 2014 yıllarında Antepfıstığı Araştırma İstasyonu Müdürlüğü arazisinde Bağ Genetik Kaynakları parselinde bulunan standart üzüm çeşitlerinden; Dımışkı, Dökülgen, Hatun Parmağı, Horoz Karası, Kızlar Tahtası, Rumi, yerel üzüm çeşitlerinden Ağ Üzümü, Azezi, Bal Üzümü, Gülgülü, Horoz Yüreği, Kara Kurnur, Külahi, Künefi, Muhammediye, Oğlak Karası, Sarı Kabarcık, Serpene Kıran, Siyah Bandırma, Şekeri, Tuzsuz Salkım, Tümbü ve Üvezi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çeşitlerin göz verimliliklerini belirlemek amacıyla“Tomurcuk uyanmasını zorlayarak çıkan sürgündeki salkımların saptanması yöntemi”uygulanmıştır. Ayrıca her çeşidin hasat zamanındaki salkım ağırlığı (g), 100 tane ağırlığı (g), SÇKM (%) ve titre edilebilir asit miktarı (g/l) değerlerine bakılmıştır. Çalışma sonucunda her üzüm çeşidi için uygun budama seviyesi belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
This research was carried out on standart varieties as Dımışkı, Dökülgen, Hatun Parmağı, Horoz Karası, Kızlar Tahtası, Rumi, and also local varieties as Ağ Üzümü, Azezi, Bal Üzümü, Gülgülü, Horoz Yüreği, Kara Kurnur, Külahi, Künefi, Muhammediye, Oğlak Karası, Sarı Kabarcık, Serpene Kıran, Siyah Bandırma, Şekeri, Tuzsuz Salkım, Tümbü and Üvezi at vine genetic resources parcel of Pistachio Researh Station in 2013-2014.“ The method for determining the clusters of shoots forcing the buds burst”was performed to determine bud fertility of the varieties. Also, cluster weight in harvest (g), 100 berry weight (g), total soluable solid-TTS (%), and titratable acidity (g/l) values were examined. In this research optimum pruning levels was determined in all grape varieties.