Sofralık üzüm çeşitlerinde (Vitis vinifera L.) bazı uygulamaların tane tutumu ile salkım ve tane özellikleri üzerine etkileri
Effects of certain applications on berry set with cluster and berry features of table grapes (Vitis vinifera L.)
- Tez No: 539055
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SABIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Cam sera koşullarında saksı kültüründe gerçekleştirilen bu çalışmada, 99 R anacı üzerine aşılı 'Prima', 'Michele Palieri' ve 'Italia' üzüm çeşitlerinde farklı uygulamaların tane tutumu ile salkım ve tane özelliklerine etkileri incelenmiştir. Tozlayıcı çeşit olarak serada yetiştirilen çeşitlerin polenleri kullanılmıştır. 'Italia' üzüm çeşidinde en yüksek tane tutma oranı yabancı tozlamada (%35.7) görülürken en düşük titreşim uygulamasında (%26.5) belirlenmiştir. 'Michele Palieri' üzüm çeşidinde en yüksek tane tutma oranı titreşim (%38.5) uygulamasında ve en düşük kendileme (%17.8) uygulamasında belirlenmiştir. 'Prima' üzüm çeşidinde ise en yüksek tane tutma oranı yabancı tozlamada (% 52.5) görülürken, bunu kendileme (%46.5), titreşim (%42.7) ve serbest tozlanma (%35.3) uygulamaları takip etmiştir. Tane ağırlık, en ve boy bakımından 'Italia' üzüm çeşidinde, en yüksek değerler titreşim uygulamasında (4.7 g 17.4 mm, 21.7 mm), 'Michele Palieri' çeşidinde serbest tozlamada (6.1 g, 20.2 mm, 24.7 mm), 'Prima' üzüm çeşidinde kendileme uygulamasında (3.7 g, 16.5 mm, 19.6 mm) belirlenmiştir. Salkım değerleri bakımından (ağırlık, en ve boy) 'Italia' üzüm çeşidinde yabancı tozlamada (263.4 g, 10.2 cm, 16.0 cm), 'Michele Palieri' üzüm çeşidinde ise serbest tozlamada (273.7 g, 11.9 cm ve 17.6 cm) ve 'Prima' üzüm çeşidinde kendileme (256.5 g, 15.3 cm ve 21.2 cm) uygulamasında en yüksek değerler belirlenmiştir. Çekirdek ağırlığı bakımından, en yüksek değer Italia üzüm çeşidinde yabancı tozlama (52.8 mg), 'M. Palieri' çeşidinde kendileme (51.3 mg) ve 'Prima' üzüm çeşidinde ise yabancı tozlama uygulamasında (43.0 mg) ölçülmüştür. Araştırma sonuçları genel olarak değerlendirildiğinde polen kaynağının çeşitlerde tane tutma oranı ve bazı agronomik özellikler üzerine farklı etkileri olduğu tespit edilmiştir. Titreşim uygulamasının etkilerinin bağ koşullarında daha iyi anlaşılabilmesi için ileri çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the present study, conducted in soilless culture under glasshouse condition, effects of various applications on berry set with cluster and berry features of Prima, Michele Palieri and Italia grape cultivars grafted on 99 R rootstock were investigated. External cultivars at the same time flowering with the experimental cultivars were used as pollinizers. In Italia cultivar, the greatest berry set was obtained from cross-pollinated clusters (31.3%) while the lowest value was recorded from vibration application (24.3%). In Michele Palieri, the greatest berry set occurred in vibration (38.5%) while the lowest value was obtained from selfing (17.8%). In Prima, the greatest value was obtained from cross-pollination (52.5%), and was followed by selfing (46.5%), vibration (42.7%) and open pollination (35.3%). The highest weight, diameter and length values of the berry were obtained from vibration in Italia with the values of 4.7 g, 17.4 mm and 21.7 mm, respectively. In Michele Palieri, open pollination resulted in the highest berry weight (6.1 g), diameter (20.2 mm) and length (24.7 mm) values. As for the Prima grapes, selfing application provided the highest values in berry weight (3.7 g), diameter (16.5 mm) and length (19.6 mm) features. About the cluster parameters, in Italia cultivar the highest values in weight (263.4 g), diameter (10.2 cm) and length (16.0 cm) were obtained from cross pollination. In Michele Palieri open pollination resulted in the highest values in weight (273.7 g), diameter (11.9 cm) and length (17.6 cm) of the clusters. In Prima cultivar, the highest values in weight (214.0 g), diameter (15.4 cm) and length (21.3 cm) of the clusters were obtained from the cross-pollination. Cross-pollination resulted in the highest seed weight in Italia (52.8 mg) and Michele Palieri (51.3 mg), while the highest seed weight in Prima was obtained from selfing (43.0 mg). Considering the overall findings, it can be concluded that the pollen sources has different effect on berry set and other agronomic characteristics in grapevine cultivars. Further researchers could be recommended to scrutinize the influence of applications under vineyard conditions.