Lösemili çocukların trombosit membranlarında bazı lipitlerin araştırılması
In childhood leukemia, investigation of thorombocyte membrane li̇pi̇ds
  1. Tez No: 411395
  2. Yazar: GÜLŞEN ARSLAN ATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Hematoloji, Onkoloji, Biochemistry, Hematology, Oncology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada; lösemililerde trombosit membran yağ asit değişimleri incelenmiş, yağ asitlerinin tür ve miktarlarının, hastalığın tanısı, seyri ve tedavisi aşamalarındaki trombosit fonksiyonlarının düzenlenmesine olan katkısının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya, hasta grubu olarak; 2-17 yaş arası; 13'ü erkek, 12'si kız, 25 ALL hastası ile 2'si erkek, 3'ü kız, 5 AML hastası olmak üzere toplam 30 lösemili çocuk ve kontrol grubu olarak 15'i erkek, 15'i kız, 30 sağlıklı çocuk dahil edilmiştir. Membran fosfolipitleri TLC ile yağ asitleri ise GC-MS ile belirlenmiştir. Araştırma sonucunda; kontrol grubuna göre hasta grubunda, trombosit membranlarında fosfotidiletanolaminin arttığı, fosfotidilkolinin azaldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, changes of thrombocyte membrane fatty acid in leukemia patients were investigated. The aim was to determine the contribution of fatty acid type and amounts to regulation of thrombocyte functions at stages of diagnosis, course and treatment of the illness. A total of 30 kids ,(between the ages of 2-17), with leukemia were recruited in the study, 25 ALL patients (13 boys and 12 girls), 5 AML patients (2 boys and 3 girls), and 30 healthy kids, 15 boys and 15 girls, were included as the control group. Membrane phospholipids were determined by TLC while fatty acids were identified by GC-MS. At the end of the study, it eas determined that phosphatidylethanolamine increased in thrombocyte membranes, whereas phosphatidylcholine decreased.