İkinci ve üçüncü virial katsayılarının farklı potansiyeller için hesaplanması ve bazı moleküllere uygulamaları
Calculation of second and third virial coefficients for different potentials and application of some of the molecules
  1. Tez No: 411396
  2. Yazar: ELİF SOMUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR MEHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Fiziksel sistemlerin hal değişkenlerini belirleyen fiziksel büyüklükler arasındaki ilişkiyi veren en önemli eşitliklerinden biriside virial hal denklemidir. Virial durum denkleminde bululan virial katsayıları moleküllerin birçok fiziksel ve kimyasal özelliklerinin incelenmesine olanak sağlar. Bu çalışmada Lennard-Jones potansiyeli kullanılarak ikinci virial katsayısı için analitik ifadeler türetilmiştir. Aynı zamanda üçüncü virial katsayısı için literatürde faklı potansiyelli durumlar dikkate alınarak türetilen bağıntıların bazı atom ve moleküllere uygulamaları yapılmıştır. Türetilen analitik ifadeler, nümerik yöntemler ve literatürden alınan denklemin Mathematica 7.0 yazılım dilinde programı yapılarak bazı atom ve moleküller için hesaplama sonuçları alınmıştır. Hesaplamalar faklı sıcaklık durumları için yapılmıştır. Hesaplama sonuçlarının literatürdeki sonuçlarla uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The virial equation of state is one of the most important equations that determine the relationship between physical quantities and the state variables of systems in physics. The virial coefficients occurring in the virial equation of state allow the examination of many physical and chemical properties of molecular. In this study, analytical expressions are derived for the second virial coefficient using the Lennard-Jones potential. By considering different interaction potentials for the third virial coefficient in the literature, applications of the derived equation were performed the some of atoms and molecules. In this study, derived analytical expressions, numerical methods and obtained from literature equation was created a program by using the Mathematica 7.0 languace software and the calculation results are given for some of atoms and molecules. Calculations were made for arbitrary values of temperature and the obtained results were found to be consistent with results in the literature.