Akut lenfoblastik lösemili çocuklarda indüksiyon tedavisi sırasında Protein Z düzeylerinin araştırılması
The evaluation of Protein Z levels of children with acute lymphoblastic leukemia during induction therapy
  1. Tez No: 267050
  2. Yazar: AYDAN CEVRİYE ÇANKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALE ÖREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Hematolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Çocukluk çağının en sık görülen maliyn hastalığı olan akut lenfoblastik lösemide (ALL) indüksiyon tedavisinde steroid ve L-asparajinaz'ın (ASP) birlikte kullanımı ile hastalarda tromboz ve kanamaya eğilimin arttığı iyi bilinmektedir. ALL'li olgularda steroid ve ASP kullanımının protein S, protein C ve antitrombin gibi koagulasyonda rol oynayan proteinlerin düzeylerini nasıl etkilediği bir çok çalışmada araştırılmışsa da, bu olgularda yine bir koagulasyon kaskad proteini olan protein Z (PZ) düzeylerinin nasıl etkilendiği henüz hiçbir çalışmada araştırılmamıştır. Bu çalışmanın amacı ALL'li pediatrik olgularda indüksiyon tedavisi sırasında PZ düzeylerini saptamak, steroid ve ASP tedavisi ile plazma PZ düzeyi arasındaki ilişkiyi araştırmaktır.Gereçler ve yöntem: Çalışmaya Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Bilim Dalı ve Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi Çocuk Hematoloji-Onkoloji Kliniği tarafından takip ve tedavisi yapılmakta olan ALL'li çocuklar dahil edildi. Çalışma grubuna yeni ALL tanısı almış ve ALL BFM-1995 protokolü indüksiyon tedavisi alacak olan 24 çocuk alındı. Ek kronik hastalığı, karaciğer, böbrek yetmezliği, dissemine intravasküler koagulasyonu, malnütrisyonu olan ve tedavi sırasında taze donmuş plazma alan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Kontrol grubu olarak çocuk polikliniğine muayene için başvuran, tetkik için kan örneği alınan, akut ya da kronik sistemik hastalığı, ilaç kullanımı olmayan ve ailesinde hematolojik hastalık öyküsü bulunmayan, çalışma grubu ile yaş ve cinsiyet açısından uyumlu 39 çocuk alındı. Çalışma grubundan ALL BFM-1995 kemoterapi protokolü tedavi şemasına göre tedavi başlangıcında hiç kemoterapi uygulanmadan (PZ0) ve steroid uygulaması ile birlikte ASP tedavisinin verildiği 12. gün (PZ1), 15. gün (PZ2), 18. gün (PZ3) ve 21. gün (PZ4) tedavi öncesinde, kontrol grubu çocuklardan ise bir kez 3 cc periferik kan sitratlı tüplere alınarak santrifüj edildi ve plazma örnekleri -70ºC'de saklandı. PZ düzeyleri enzim immunoassay (ELİSA) yöntemi ile ölçüldü. Tüm hastaların karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri, koagulasyon testleri ve aldığı kan ürünleri not edildi. İndüksiyon tedavisinin ilk 21 günü boyunca ateş yüksekliği sırasında fokal odağı veya C-reaktif protein yüksekliği veya kültür pozitifliği olan hastalar enfeksiyonu olan hastalar olarak kabul edildi. İstatistiksel veriler SPSS 15.0 programı ile değerlendirildi. Ki-kare, Mann-Whitney U, Wilcoxon testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: It is well known that the tendency for thrombosis and hemorrhage increases in patients with concomitant use of steroid and L-asparaginase during induction treatment in acute lymphoblastic leukemia (ALL), the most frequently encountered malign disease of the childhood. In cases with ALL, although many studies investigated how the usage of steroid and ASP affects protein levels playing role in coagulation such as protein C, protein S and antithrombin, one of the other coagulation cascade proteins, protein Z levels have not been examined in any study yet. The objective of this study is to determine PZ levels during induction treatment in pediatric cases with ALL and to examine the relation between steroid and ASP therapies and plasma PZ levels.Materials and Methods: Children with ALL who were treated and followed up in Pediatric Hematology Department of Dokuz Eylül University Faculty of Medicine and Dr. Behçet Uz Children?s Hospital Hematology-Oncology Clinic were included into the study. Twenty four children who newly diagnosed as ALL and going to receive ALL BFM-1995 protocol induction treatment were included into the study group. The patients having additional chronic disease, liver and renal failure, disseminated intravascular coagulation, malnutrition and received fresh frozen plasma during the treatment were excluded from the study. Thirty nine children, without acute or chronic systemic disease, drug usage, and hematological disease in their past history, consistent with the study group in terms of age and gender, were taken as the control group. Peripheral blood of 3 cc was drawn from the study group without applying any chemotherapy (PZ0) at the beginning of the treatment, at 12th day (PZ1), 15th day (PZ2), 18th day (PZ3), and 21st day (PZ4) treatment where ASP treatment is given along with steroid administration according to ALL BFM ? 1995 chemotherapy protocol. In the control group, blood samples were drawn only once. All of the blood samples were drawn into citrated tubes and then centrifuged. Plasma samples were stored at -70ºC. PZ levels were measured by enzyme immunoassay (ELISA) method. Liver and renal function tests, coagulation tests, and blood products given to children were noted. During the first 21 days of the induction treatment, the patients with focal infectious focus, elevated C-reactive protein levels or culture positiveness in the course of fever were accepted as patients with infection. Statistical data were evaluated by SPSS 15.0 software. Chi-square, Mann-Whitney U, and Wilcoxon test were used.