Yumurtacı tavukların karmalarına panax ginseng yaprak ekstrakt ilavesinin yumurta verimi ve yumurta kalite özelliklerine etkisi
Effects of panax ginseng leaf extract on egg production performance and egg quality of laying hens
- Tez No: 411413
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARDA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Araştırma Panax ginseng (Panax ginseng C.A. Meyer) yaprak ekstraktının (PGYE) başlangıç yumurtlama dönemindeki ATAK-S (yerli yumurtacı hibrit) kahverengi yumurtacı tavuklarda yumurtlama performansı, yumurta kalite özellikleri ve bazı kan serum parametreleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Benzer canlı ağırlıktaki toplam seksen adet ticari yirmi haftalık yaşta yumurtacı tavuklar tesadüf parselleri deneme deseninde her kafes gözünde beş hayvan olacak şekilde dört tekerrürden oluşan dört deneme grubuna dağıtılmışlardır. Hayvanlar on iki haftalık süre boyunca temel karma yemde kontrol (0 mg/kg), 50 mg/kg, 100 mg/kg ve 150 mg/kg Panax ginseng yaprak ekstraktı içeren yumurtacı tavuk yemleri ile beslenmişlerdir. Yem ve su ad libitum olarak sağlanmıştır. Yumurtlama performansı olarak belirlenen yumurta üretimi, yumurta ağırlığı günlük olarak, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı haftalık olarak, yumurta kalitesi ise iki haftalık aralıklarla ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
A study was conducted to determine the effect of ginseng (Panax ginseng C.A. Meyer) leaf on egg production and egg quality characteristics of hens at the beginning of their laying period. Eighty commercial ATAK-S brown layers at the age of 20 weeks were randomly allocated to one of four treatments with four replicates of five hens per treatment in a completely randomized design. The birds were fed standard layer diets control (0 mg/kg), 50 mg/kg, 100 mg/kg or 150 mg/kg Panax ginseng leaf extract (PGLE) for 12 weeks period. Feed and water were given ad libitum. Laying performance was assessed by recording egg production, egg weight daily; feed intake and feed efficiency weekly and egg quality biweekly. The results showed that PGLE supplementation did not have significant (P>0,05) effects on body weight, feed intake and feed efficiency while it had effect on egg weight towards increasing (P0,05), while significant increases were observed in albumen and yolk index of internal egg quality. As a result of research, it could be considered that up to 150 mg PGLE/kg in a laying hen's diet did not change the egg production performance of layers and there is only a positive effect on egg weight increase which could contribute to profitability.