Yapay besin ile beslenen Galleria mellonella L. (Lepidoptera: Pyralidae) larvalarının yaşama ve gelişimine triklabendazolun etkisi
The effect of triclabendazole on survival and development of Galleria mellonella L. (Lepidoptera: Pyralidae) reared on artificial diet
  1. Tez No: 411442
  2. Yazar: ALİ KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL BÜYÜKGÜZEL, DOÇ. DR. ENDER BÜYÜKGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zooloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Benzimidazol grubu bir antihelmintik olan triklabendazolun yapay besinler kullanılarak Büyük bal mumu güvesi Galleria mellonella L. larvalarının ergin evreye kadar farklı gelişme evrelerinde yaşama oranına ve bu evrelere ulaşmak için gerekli süreye etkisi incelendi. Triklabendazol yapay besine % 0,001, 0,01 ve 0,1 oranlarında ilave edilerek birinci evre larvaları bu besinlerde ergin oluncaya kadar yetiştirildi. Kontrol besini ile karşılaştırıldığında bu antihelmintik antibiyotiğin belirtilen düşük konsantrasyonları (0.001 ve 0,01 g/100 g besin) son evre larva oranını ve ergin olma oranını önemli derecede düşürmüş ancak pup olma oranını önemli derecede etkilememiştir. Bunun tersine bu antihelmintik madde en yüksek besinsel konsantrasyonda 7. evreye ulaşan larva oranını etkilemezken, pup evresine ve ergin evreye ulaşma oranını önemli derecede düşürmüştür. Triklabendazol içermeyen kontrol besininde larvaların % 94,8 ± 2,77'i 7. evreye ulaşırken besine % 0,001 (0,001 g/100 g besin) oranında triklabendazol ilave edilmesi larvaların % 77,9 ± 7,45'unun 7. evreye ulaşmasını sağlamıştır. Antihelmintik maddenin en yüksek konsantrasyonu (0,1g/100 g besin) pup olma oranını % 81,6 ± 4,32'den 43,3 ± 7,45'e, ergin olma oranını % 73,3 ± 2,36 den 13,3 ± 2,36'ya azaltmıştır. Bu antihelmintik maddenin besine ilave edilen düşük miktarlarının larvaların yedinci evreye (7. evre) kadar gelişmeleri için gerekli olan süre üzerinde önemli derecede etkili olmadığı gözlenmiştir. Bu antihelmintik maddenin besindeki en yüksek konsantrasyonu 7. evreye ulaşma süresini yaklaşık 3,8 gün uzatarak 22,8 ± 1,54 güne ulaştırmıştır. Kontrol besini ile karşılaştırıldığında bu antihelmintik antibiyotiğin besine katılan düşük konsantrasyonları (% 0,001 ve 0.01) pup ve ergin evreye ulaşma süresini önemli derecede etkilememiştir. Kontrol besininine % 0,1 oranında triklabendazol ilave edildiğinde ise pup ve ergin evreye ulaşma süresi kontrol besinine göre önemli derecede uzamıştır. Bu besin kontrol besinindeki 24,6 ± 1,24 olan pup olma süresini 28,4 ± 1,24 güne, 35,3 ± 1,27 olan ergin olma süresini 42,0 ± 1,62 güne uzatmıştır. Bu çalışma farklı kimyasal yapı ve etki mekanizmasına sahip antihelmintiklerin zararlı böceklerin mücadelesinde kullanılabilirliğini göstermesi açısından önemlidir. Antihelmintik antibiyotiklerin yaygın olarak kullanılan zararlı insektisitlere alternatif olarak kullanılması aynı zamanda hedef olmayan canlılara ve çevreye karşı zararın azaltılmasında da katkısı olacaktır.
Özet (Çeviri)
By using artificial diets, effect of a benzimidazole compound triclabendazole on survival rate in different developmental stages and developmental time to these stages of greater wax moth Galleria mellonella L was investigated. Triclabendazole was incorporated into diets at concentrations of 0.001, 0.01 or 0.1%. In the present study, G. mellonella larvae was reared from first instar larvae to adult emergence on artificial media with different concentrations of triclabendazole. Low concentrations of this anthelmintic antibiotic (0.001 and 0.01 g per 100 g of diet) significantly decreased the survivorship in seventh instar (7th-instar) and adult stage whereas they had no effect on pupation in comparison to control diet. However, this anthelmintic agent at the highest dietary concentration had no effect on survival of 7th-instar larvae while the pupation and adult emergence were significantly decreased. The control diet without triclabendazole produces 7th-instars of 94.8 ± 2.77 while addition of triclabendazole into diets at 0.001% (0.001 g/100g diet) enabled 1st-instar larvae to reach 7th-instar larvae at a percentage of 77.9 ± 7.45. The highest concentration of this anthelmintic agent (0.1 g/100g diet) decreased pupation from 81.6 ± 4.32 to 43.3 ± 7.45, adult emergence rate from 73.3 ± 2.36 to 13.3 ± 2.36. It has been demonstrated that low concentrations of triclabendazole added in to diets were not significantly effective on developmental time to reach 7th larval stage. The highest concentration of this anthelmintic agent in the diet prolonged developmental time to 7th larval stage by 3.8 days reaching total 22.8 ±1.54 days. Low concentrations of this anthelmintic (0.001 and 0.01%) added into diets had no significant effect on developmental time to pupation and adult emergence relative to control. When 0.1% of triclabendazole was added into control diet, developmental time to pupation and adult emergence was significantly prolonged in comparison to control diet. This diet prolonged pupal developmental time from 24.6 ± 1.24 to 28.4 ± 1.24, adult developmental time from 35.3 ± 1.27 to 42.0 ± 1.62. This study is of importance in appreciation for usage of antihelmintic with different structure and mode of actions in the management of pest insects. Usage of antihelmintic antibiotics as alternative for toxic insecticides contributes into reducing damage to environment and nontarget organisms.