Safranbolu ilçesi (Karabük) briyofit florası
The bryophyte flora of safranbolu district (Karabük)
- Tez No: 411441
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET ÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma, Karabük ili Safranbolu ilçesinin briyofit çeşitliliğini belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında araştırma alanına 2013-2014 yıllarında, farklı mevsimlerde arazi çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmalar süresince 53 istasyondan toplanan 518 briyofit örneğinin değerlendirilmesi ile Marchantiophyta'dan (Ciğerotları) 24 ve Bryophyta'dan (karayosunları) 155 olmak üzere toplamda, 47 familya ve 108 cinse ait, 179 tür ve tür altı taksonun kaydı verilmiştir. Araştırma alanından tespit edilen taksonların familyalara göre dağılımına bakıldığında, en zengin familyalar karayosunları için Pottiaceae (34), Brachytheciaceae (17), Grimmiaceae (12), Orthotrichaceae (12) ve Bryaceae (10), ciğerotları için Lophocoleaceae (4), Ricciaceae (3), Porellaceae (2) ve Frullaniaceae (2)'dir. En zengin cinsler karayosunları için Orthotrichum (10), Grimmia (6), Tortula (6) ve Brachythecium (5), ciğerotları için ise Riccia (3), Lophocolea (3), Frullania (2) ve Porella (2)'dir. Ancak, çalışma alanından toplanan örnekler arasında Anthocerotophyta'ya (boynuzotları) ait herhangi bir taksona rastlanmamıştır. Bu bulgular ışığında, 70 tür ve tür altı takson Karabük ili ve 15 tür ve tür altı takson Henderson (1961) Kareleme Sistemi'ne göre A2 karesi için yeni kayıttır. Aynı zamanda Grimmia muehlenbeckii Schimp. detaylı lokalite bilgileri ile birlikte Türkiye'den ikinci kez kayıt edilmiştir. Buna ilaveten, Syntrichia minor (Bizot) M.T. Gallego, J. Guerra, M.J. Cano, Ros & Sánchez-Moya Türkiye Briyofit Florası için yeni kayıt olarak belirlenmiştir. Floristik listede taksonlar sistematik hiyerarşiye uygun olarak, toplanma lokaliteleri, Türkiye ve Dünya dağılımları, bazı ekolojik özellikleri ve hayat formlarına ait bilgiler ile birlikte sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the bryodiversity of Safranbolu which is district of Karabük province. Within this study, field trips were organized to the research area at different seasons during 2013-2014. Throughout these studies, with an examination of 518 bryophyte specimens collected from 53 localities, together with 24 from Marchantiophyta (liverworts), 155 from Bryophyta (mosses), in total 179 specific and infraspecific taxa, belonging to 47 families and 108 genera, have been identified. When looking the distribution of taxa according to their families, the richest ones are Pottiaceae (34), Brachytheciaceae (17), Grimmiaceae (12), Orthotrichaceae (12) and Bryaceae (10) for mosses, Lophocoleaceae (4), Ricciaceae (3), Porellaceae (2) and Frullaniaceae (2) for liverworts. The richest genera are Orthotrichum (10), Grimmia (6), Tortula (6) and Brachythecium (5) for mosses, Riccia (3), Lophocolea (3), Frullania (2) and Porella (2) for liverworts. However, there was not found any taxon of Anthocerotophyta (Hornworts) in collected samples from the study area. In the light of these findings, 70 specific and infraspecific taxa for Karabük province and 15 taxa for square A2 according to the Henderson (1961) Grid System have been regarded as the new records. Also, Grimmia muehlenbeckii Schimp. have been recorded for the second time in Turkey, with detailed collected locality. Moreover, Syntrichia minor (Bizot) M.T. Gallego, J. Guerra, M.J. Cano, Ros & Sánchez-Moya has been identified as the new records for Bryophyte Flora of Turkey. In the floristic list, the taxa are presented in a systematical hierarchy with their collected localities, their distribution both in Turkey and in the world, some of their ecological features and life forms.