Oksfendazolün yapay besin ile beslenen Galleria mellonella L. (Lepidoptera:Pyralidae) larvalarının bazı biyolojik özellikleri üzerine etkisi
The effects of oxfendazole on some biological traits of Galleria mellonella L. (Lepidoptera:Pyralidae) larvae reared on artificial diet
- Tez No: 373678
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL BÜYÜKGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Benzimidazol türevi antihelmintik bir antibiyotik olan oksfendazol içeren yapay besin ile Galleria mellonella (L.)'nın birinci evre larvaları ergin evreye kadar yetiştirildi. Besinler farklı konsantrasyonda oksfendazol içermektedir, bu konsantrasyonlar % 0,0015, 0,015, 0,15 ve 1,5'dur. Bu tezde oksfendazolün büyük bal mumu güvesi G. mellonella 'nın yaşama, gelişme, dişi ve erkek ergin ömür uzunluğu, yumurta bırakma ve yumurta açılımı üzerine etkisi araştırıldı. Oksfendazolün denenen konsantrasyonlarını içeren besinler, kontrol besine göre pup ve ergin evredeki yaşama oranını önemli derecede düşürmüştür. Benzer şekilde 7. evreye ulaşan larva oranı da oksfendazolün denenen konsantrasyonları (% 0,15 ve 1,5) tarafından önemli derecede düşürülmüştür. Bu antibiyotiğin en yüksek konsantrasyonunu (% 1,5) içeren besin ergin olma oranını % 84,9 ± 1,42'den % 34,9 ± 1,45 'ye önemli derecede düşürmüştür. Kontrol ile karşılaştırıldığında, bu konsantrasyon böceğin ergin evreye gelişimini 4 gün geciktirmiş, ömür uzunluğu kısalmış olup erkek erginler ortalama 2 gün, dişiler ortalama 3 gün daha az yaşamışlardır. Oksfendazolün denenen konsantrasyonlarını içeren besinler kontrol besine göre yumurta verimini önemli derecede düşürürken bu antibiyotiğin denenen tüm konsantrasyonları yumurtaların açılma oranını önemli derecede düşürmüştür. Oksfendazolün en yüksek konsantrasyonu (% 1,5) ile yetiştirilen dişilerin yumurta sayısı 93,8 ± 1,72 'den 30,8 ± 0,94'e önemli derecede düşmüştür. Kontrol besininde yumurtaların % 88,9 ± 1,92'si açıldığı halde oksfendazolün en yüksek konsantrasyonu (% 1,5) bu açılma oranını % 53,7 ± 1,43'e kadar azaltmıştır. Bu sonuçlara göre oksfendazolün G. mellonella'nın yaşama, gelişme, dişi ve erkek ergin ömür uzunluğu, yumurta verimi ve yumurta açılımı üzerinde olumsuz etkilere neden olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
First-instar larvae of Galleria mellonella (L.) were reared with a benzimidazole derivative antihelmintic antibiotic oxfendazole in the artificial diet to adult stage. These diets contain different oxfendazole concentrations, 0.0015, 0.015, 0.15 or 1.5 %. In this thesis, it has been investigated that the effects of oxfendazole on survivorship, development, male and female adult longevity, fecundity and hatchability of greater wax moth G. mellonella. Relative to the control, the diets containing oxfendazole concentrations significantly shortened in decreased survivorship in larval, pupal and adult stages. The highest concentration of oxfendazole (1,5 %) significantly decreased adult yield from 84.9 ± 1.42 to 34.9 ± 1.45 %. The highest oxfendazole concentration also significantly prolonged the time to reach adult stage by approximately 4 days, and reduce adult longevity. Oxfendazole at all concentration resulted in significantly lowered egg number and decreased hatchability The highest concentration of this antibiotic (1,5 %) significantly decreased egg number from 93,8 ± 1,72 to 30,8 ± 0,94 per female and hatchability from 88.9 ± 1,92 to 53,7 ± 1,43 %. It is observed that according to these results, oxfendazole has adverse effects on survivorship, devolopment, fecundity and egg hatching, longevity of adult male and famale of G. mellonella.