Tali havalandırmada risk değerlendirmesi ve TTK Üzülmez müessesesine uygulanması
Risk assessment in auxiliary ventilation and its application in TTK Üzülmez colliery
  1. Tez No: 411447
  2. Yazar: HARUN SERDAR AKYEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT DİDARİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Madencilik faaliyetleri neticesinde elde edilen cevher sanayi toplumlarında üretimin temel hammaddesidir. Bu nedenle madenciliğin ülke ekonomisine önemli katkısı bulunmaktadır. Bu faaliyetler yapılırken üretimin çok önemli bir bölümünün gerçekleştirildiği yeraltı madenciliğinde iş sağlığı ve güvenliği titizlikle ele alınması gereken bir konudur. Havalandırma, bu bağlamda en önemli disiplini oluşturmaktadır. Bu çalışmada; öncelikle yeraltında havalandırmada yetersizlikler sonucunda meydana gelen boğucu, zehirleyici veya patlayıcı ortamların yaratabileceği tehlikeler ve bu ortamlarla ilgili risk değerlendirmeleri hakkında bilgiler verilmektedir. Özellikle, hazırlık işlerindeki tali havalandırma hataları nedeniyle çok sayıda kazalarla gündeme gelen Zonguldak Taşkömürü Havzasında, örnek bir risk değerlendirme metodunun uygulaması ve buna bağlı bir durum değerlendirilmesi yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ore, which is acquired through mining activities, is the basic product of industrial societies. Therefore, mining significantly contributes to national economy. When performing these activities, production should be done in accordance with the occupational health and safety rules for underground mining, in which a significant part of production is implemented. In this context, ventilation is the major discipline to be focused on. In this study; firstly some information is given about the critical situations depending on insufficient ventilation and assesment of the risks related to such situations. Then application of a risk assesment model and an overall evaluation have been made in Zonguldak Hardcoal Basin which is known with the mine accidents related to the auxiliary ventilation problems.