Web üzerinden coğrafi verilerin sunulması: Kapadokya Bölgesi turizm haritası örneği
Geographic data provided via the web: Example of Cappadocia region tourism map
- Tez No: 411474
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK REİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Coğrafi veriler, ticari veya açık kaynak kodlu yazılımlarla yaygın olarak web üzerinden Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ile sunulabilmektedir. Turizm bilgileri de web üzerinden CBS ile etkin bir şekilde kullanıcılara ulaştırılması gerekmektedir. Günümüzde, bu bilgilerin açık kaynak kodlu yazılımlarla Web CBS ile sunulmasının yanında sorgulama ve analizi işlemlerinin de geliştirilmesi mümkündür. Bu çalışmada ülkemizdeki turizm gelişim alanlarına uyarlanmak üzere turistleri yöreye ilişkin bilgilendirmeye yönelik oluşturacak internet tabanlı ve CBS-Multimedya destekli bir veri tabanına örnek teşkil edecek bir örnek model geliştirilmiştir. Bu model, sunucu ya da sunuculara bağlı olarak istemciler yardımıyla turistlere, bölgeye ilişkin bilgileri CBS ortamında sorgulama imkânı sunacak açık kaynak kodlar ile yazılmıştır. Bu tez çalışmasında, Kapadokya bölgesinin tarihi ve turistik özellikleri ile yerli ve yabancı turist sayısı dikkate alınarak pilot bölge olarak seçilmiştir. Bu çalışma ile bölgeye ait ilgili bilgilere ulaşmak isteyen kullanıcıların internet üzerinden ulaştıkları bilgileri görsel olarak görüntülemesi imkânı verecek, bunun yanı sıra aynı veritabanının turizm yönetim hizmetlerinin etkinleştirilmesi, ayrıca hazırlanan verilerin internette yayınlanması nedeniyle tüm dünyada internet üzerinde ülke tanıtımının sağlanmasına yardımcı olacaktır. Bu kapsamda sunucuda oluşturulan ve sürekli güncelleştirilen CBS destekli grafiksel ve öznitelik veri, internet aracılığıyla aktarılacak ve bilgi almak isteyen kullanıcıların internet üzerinden istedikleri bilgileri görüntüleyebilme, sorgulama ve analiz edebilme imkânı olacaktır. Açık kaynak kodlu web uygulamasının internet ortamında sunulacak olan bilgilerin hangi platformlarda ve hangi kriterler dikkate alınarak sunulması gerektiği çok büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada özellikle, konumsal bilgilerin web ortamındaki sunum esasları, haritaların sunumu esnasında izlenecek yöntem ve teknikler irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Geographic data can be presented via the web with Geographical Information Systems (GIS) which is widely commercial or open source software. Tourism information should be sent to users via the web effectively through GIS. Nowadays, In addition to the information presented by open source software with Web GIS, it is possible to improve query and the analysis process. In this study, a sample model, which is going to exemplify an internet based and GIS-Multimedia supported database developed in order to inform the tourists about the region, to be applied to the developing touristic destinations. This model was written with open source codes which will give the tourists the opportunity to acquire information related to the region on GIS media by the server or the clients connected to the server. In this thesis study, Cappadocia was chosen as the pilot region considering its historical and geological aspects and number of local and foreign tourists. This system will provide people with illustrative information as they want to acquire information online about a specific region. Besides this, activation of the same databases's tourism management services and publishment of the prepared data on the internet will help to promote the country. GIS supported up-to-date graphical and attribute data created in the server in scope of this thesis study will be transferred over the internet and will give the users the possibility to view, inquire and analyze any kind of information they want. The platforms the open source application will be published on and the criteria to consider on publishing the application have great importance. In this study, principles of presentation of the location information on the web and methods and techniques of presentation of the maps were studied especially.