Sodyum arseniğin tm3 leydig steroidogenezinde rol oynayan bazı genlerin ifade düzeyine etkisi
Effect of sodium arsenic on some steroidogenic genes expression profile of tm3 leydig cell
  1. Tez No: 411486
  2. Yazar: TUNAHAN TAŞÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİKE BELKIZ ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Arsenik mutajenik, teratojenik ve karsinojenik etkileri olan geniş yayılımlı çevresel bir kontaminanttır. Arsenik çevreye; (i) tarımsal, (ii) endrüstriyel ve (iii) medikal uygulamalar aracılığı ile yayılır. Ancak içme suyu genel populasyon için en yaygın maruziyet kaynağıdır ve bu durum ciddi bir çevre problemidir. Arsenik toksisitesini esas olarak, redoks sinyal ve kontrol yolaklarındaki proteinlerin thiol gruplarıyla etkileşime girerek oksidatif hasar üzerinden gösterir. Serbest oksijen radikalleri büyük miktarlarda üretildiği zaman, lipidler ve proteinler gibi hücre içi yapılara oksidatif hasar vererek, hücre içindeki normal mekanizmaları baskılayıp nötralize edebilir ve bu durumda hücresel yapı ve fonksiyonları bozabilir. Arsenikle ilgili bilimsel araştırmaların artmasının sebebleri arasında, arseniğin endüstriyel kullanımı ve bunun sonucunda açığa çıkan maruziyet, hastalıklar için klinik uygulamaları ve arseniğin kimyasal silah olarak kullanımıdır. Mevcut litaretürdeki çalışmaların birçoğu arseniğin erkek üreme sisteminde testis, prostat bezi, epididimis gibi birçok organın ağırlığını azalttığını göstermektedir. Ancak arseniği testiste bulunan Leydig hücresindeki steroidogenez üzerine etkisinin moleküler mekanizması henüz açıklığa kavuşturulmamıştır. Mevcut çalışmamızdaki amacımız sodyum arseniğin TM3 Leydig hücreleri üzerindeki canlılık etkisini MTT yöntemiyle, steroidogenez yolağındaki genlerin ifadesinin değişiminide RT-PCR yöntemi ile açıklık getirmektir. Yapılan çalışmamızda TM3 hücrelerine LH uyarımı ile birlikte 24 saat boyunca sodyum arsenik (50 ppb ve 1000 ppb) uygulamış, doza bağımlı olarak hücre canlılığının düştüğü tespit edilmiştir. Maruziyete bırakılmış hücrelerden elde edilen totalRNA üzerinde yapılan RT-PCR çalışmasında ise CYP11A1 ve CYP17A1 genlerinin ifadesi düşük dozda azalmışken (p< 0.05), yüksek dozda CYP17A1 geninin ifadesi azalmıştır (p< 0.05).
Özet (Çeviri)
Arsenic is a widespread environmental contaminant with mutagenic, teratogenic, and carcinogenic effects. Arsenic is released into the environment via agricultural and industrial processes as well as from medical applications. However, drinking water is the most common source of arsenic exposure for the general population and is often considered as a serious environmental problem. Arsenic is mainly interact with protein thiols which are essential component of redox-sensitive proteins in redox signaling and control pathways. Free oxygen radicals when produced in large quantities compressing their neutralizing mechanism in normal cells and disrupt cellular structure and function in this case oxidative damage intracellular structures such as proteins and lipids. The primary stimuli for arsenical research has come from the long history of arsenic as a homicidal poison, the industrial use of arsenicals, the clinical application of the arsenicals in protozoal and neoplastic diseases and the use of arsenicals in chemical warfare. Many of the studies in the existing literature regarding effects of arsenic on the male reproductive system appear to reduce the weight of many organs such as the testis, prostate gland, and epididymis. However, the molecular mechanism of the effect of arsenic on steroidogenesis in the Leydig cells have not yet been clarified. Our studies have applied for 24 hours with sodium arsenic (50 ppb and 1000 ppb) to LH stimulatied TM3 cells, it has been found to dose-dependent decreased cell viability. The LH-stimulated TM3 Leydig cells were treated with two concentrations of sodium arsenic (50 ppb and 1000 ppb) for 24 hours. MTT results showed that the cell viability of Leydig cells exposed to sodium arsenic significantly decreased in both 50 and 1000 ppb concentrations.