Kolemanit-realgar minerallerinin yüzey özellikleri ve flotasyon yöntemi ile arseniğin kolemanitten ayrılması
Surface properties of colemanite-realgar and separating arsenic from colemenite with flotation
  1. Tez No: 96950
  2. Yazar: MEHMET SAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABİHA KOCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, kolemanitten arsenikti bir mineral olan realgann, flotasyon yöntemi ile aynlması olanaklarım araştırmaktır. Bu nedenle her iki mineralin yüzey özellikleri, çeşitli iyonların ve flotasyon reaktiflerinin flotasyona etkisi incelenmiştir. Emet kolemanit yatağından alınan saf kolemanit ve realgar kristalleri ile elektrokinetik potansiyel ve temas açısı ölçümleri yapılmıştır. Bu iki mineralin flotasyon reaktiflerini adsorplama mekanizmalarım açıklamak için infrared spektroskopi çalışmaları yapılmıştır. Elektrokinetik potansiyel ölçümleri sonucu; kolemanitin pH 8-12 arasında, realgann ise pH 6-12 arasmda yapılan zeta potansiyel ölçümlerinde sıfır yük noktası görülmeyip her iki mineralinde yüzeylerinin negatif olduğu belirlenmiştir. Çeşitli flotasyon toplayıcılarının ve NaaSiCVın varlığında yapılan infrared spektroskopi çalışmalarında realgar minerali için karekteristik adsorpsiyon bantları tespit edilememiş olup, kolemanit minerali için adsorpsiyon bantları tespit edilmiş ve çalışılan reaktiflerin kolemanit minerali yüzeyine adsorpsiyonlanmn kimyasal ve fiziksel olabileceği tespit edilmiştir. Dinamik captive bubble tekniği ile yapılan temas açısı ölçümlerinde; kolemanit mineralinin toplayıcısız 32-34°, toplayıcı ilavesiyle en fazla 45-47° temas açısı değerleri ölçülmüştür. Realgar mineralinin ise, toplayıcısız 26-27°, toplayıcı ilavesiyle en fazla 58-63° temas açısı değerleri ölçülmüştür. Belirlenen özelliklere göre, her iki minerali birbirinden ayırabilmek için mikroflotasyon deneyleri yapılmıştır. Flotasyon çalışmalarında; mikroflotasyon yöntemi ile, kolemanit minerali için en iyi toplayıcının % 97.11 flotasyon verimi ile Sodyum Oleat olduğu ve bu toplayıcının varlığında en iyi flotasyon koşullan tespit edilmiştir.n Realgar minerali için ise, en iyi toplayıcının R840 olduğu tespit edilmiş olup, ancak R840'ın kolemanit minerali içinde iyi bir toplayıcı olması nedeniyle, seçimliliğin sağlanması için toplayıcı olarak % 83.45 flotasyon verimi ile KAX seçilmiş ve bu toplayıcının varlığında en iyi flotasyon koşullan tespit edilmiştir. Saf kolemanit ve realgar mineralleri için tespit edilen en iyi koşullarda, miktarca % 0.5 ve % 5 realgar içerikli olarak hazırlanan yapay numuneler ile mikroflotasyon hücresinde ve ocaktan alman % 32.45 B2O3 ve 1250 ppm As içerikli tüvenan cevher numunesi ile laboratuvar tipi Denver flotasyon makinesinde deneyler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
in SUMMARY The purpose of this study is to investigate the possibilities of separating arsenic minerals, mostly realgar, from colemanite minerals. For this purpose, surface properties of these two minerals and the effects of flotation reagents and various ions on flotation were examined. Electrokinetic potential and contact angle measurements were conducted on pure colemanite and realgar crystalles which were collected from Emet Colemanite deposits. Infrared spectroscopy studies were also carried out in order to determine the adsorption mechanisms of flotation reagents on the two minerals. In the electrokinetic potential measurements, both colemanite and realgar did not show zpc between pH 8-12 and 6-12 respectively. Both minerals were changed negatively at the studied range. In the presense of various flotation collectors and Na2SiC