Tasarsız ağların güvenliği
Ad hoc network security
  1. Tez No: 411491
  2. Yazar: MOHAMMAD ABOSAALEEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜL HALİM ZAİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Tasarsız ağların geleneksel kablosuz ağlarla karşılaştırıldığında bazı avantajları bulunmaktadır. Bunlar, kolay gelişim, hızlı gelişim, sabit altyapı üzerinde azaltılmış bağımlılığı içerir. Tasarsız ağlarda yönlendirme protokollerinin kalite ve etkinliğini geliştirmek için birçok çalışma yapılmıştır. Ancak, açık eşler arası yapı, dinamik ağ topolojisi, ortak kablosuz ortam ve sınırlı kaynak (pil, hafıza ve hesaplama gücü) gibi Tasarsız ağ topolojilerinin benzersiz özellikleri, güvenlik tasarımı için kolay olmayan birçok zorluk oluşturur. Bu zorluk ve özellikler, tasarsız ağların geniş çaplı koruma sağlamak ve istenilen ağ performansına sahip olmasını gerektirir. Bu tezde Tasarsız Talep Esaslı Uzaklık Vektörü – AODV, Güvenli Tasarsız Talep Üzerine Uzaklık Vektör yönlendirme protokolü –SAODV, Güvenli Etkili Uzaklık Vektör Yönlendirme – SEAD, Dinamik Güvenli Yönlendirme – DSR, Varış Yeri-Sıralı Uzaklık-Vektörü – çok sık kullanılan ağ simülatörü NS2 ile gerçeklenmiş DSDV gibi Tasarsız ağlardaki uygun güvenlik yönlendirme protokolleri incelenmiştir.Performans ve güvenlik ile ilgili hususları çalışabılmek amaçıyla, güvenli yol bulma protokolünün senaryoya dayalı similasyon ile analizi yapılmış ve sonuçlar Flood Ad Hoc On Demand Distance Vector routing protocol (FAODV) gibi geleneksel güvenli olmayan yol bulma protokolleri, ile karşılaştırılmıştır. gerçekleşmiş Denemeler için kullanılan senaryolar, çelişen ihtiyaçları olma eğiliminde olan savaş alanı ve kurtarma operasyonları gibi kritik gerçek hayat uygulamalarını betimlemektedir. Performans ve güvenlik arasındaki kıyaslamayı dayalı analizle, incelenmekte olan yönlendirme protokollerinin uygulanabilirliğine ilişkin bilgi vermek için gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ad hoc networks have several advantage compared with the traditional wireless networks . These include ease of development , speed of development and decreased dependency on fixed infrastructure. There have been many studies done in this area to improve the quality and the efficiency of the routing protocols in Ad hoc networks. However unique the characteristics of Ad hoc networks topology such as open peer-to-peer architecture, dynamic network topology, shared wireless medium and limited resource (battery, memory, and computation power) pose a number of non-trivial challenges to security design. These challenges and characteristics require Ad hoc networks to provide broad protection and desirable network performance. In this thesis we examine the available secure routing protocols in Ad hoc networks such as Ad hoc On Demand Distance Vector routing protocol – AODV, Secure Ad hoc On Demand Distance Vector routing protocol – SAODV, Secure Efficient Distance Vector Routing – SEAD , Dynamic Source Routing – DSR, Destination-Sequenced Distance-Vector – DSDV implemented by a widely-used network simulator NS2. Study performance and security issues, a scenario based in order to simulation analysis of a secure routing protocol is performed and the results are compared with traditional non-secure routing protocols to produce Flood Ad hoc On Demand Distance Vector routing protocol – FAODV. The scenarios used for the experiments depict critical real-world applications such as battlefield and rescue operations, which tend to have contradicting needs. An analysis of the tradeoffs between performance and security is done to gain an insight into the applicability of the routing protocols under consideration.